Konopie w przemyśle odzieżowym

robienie zakupów

Czy konopie odgrywają ważną rolę w przemyśle? Współczesny, zglobalizowany, cyfrowy świat wpływa na konsumentów na wiele sposobów i w znacznym stopniu zmienił wzorce konsumpcji. Poczynając od tego, co jemy, pijemy, nosimy, gdzie i jak żyjemy, w prawie każdym aspekcie naszego codziennego życia! Z drugiej strony, ta faza transformacji zwiększyła również świadomość i troskę o ochronę naszego środowiska i o ocalenie planety, w celu przejścia na bardziej zrównoważone, bardziej przyjazne środowisku życie.

Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej branży odzieżowej i temu jaką rolę konopie siewne mogą w nim odegrać.

Czym są konopie siewne?

Konopie siewne, znane również jako konopie przemysłowe, to odmiana rośliny Cannabis sativa L. Roślina ta jest uprawiana ze względu na swoje właściwości odżywcze (białko, olej z nasion, olej CBD), ale można wykorzystywać ją w przemyśle, np. do tworzenia konopnego plastiku, papieru, biopaliw, pasz dla zwierząt czy właśnie odzieży.

Historia tkaniny konopnej sięga 8000 r. p.n.e. w starożytnej Mezopotamii. Również w średniowieczu była to najważniejsza roślina uprawna dla żywności i włókna. Żegluga mocno opierała się na płótnie, linach czy pakułach wykonanych z konopi, ze względu na ich wytrzymałość (3 razy mocniejsze) i odporność na słoną wodę. Począwszy od średniowiecza, konopie zyskały wartość ekonomiczną i społeczną, gdy Henryk VIII przyjął ustawę nakazującą wszystkim właścicielom ziemskim siać konopie na 1/4 akrów lub być ukaranym grzywną. W tym okresie konopie stanowiły główną uprawę i do lat dwudziestych XX wieku produkowano z nich 80% odzieży.

Branża odzieżowa obecnie a włókno z konopi

Przyjrzyjmy się niektórym tendencjom w zakresie wzorca konsumpcji odzieży, zwłaszcza w UE. Odzież zakupiona na osobę wzrosła o 40 % w ciągu zaledwie kilku dekad. Obniżone ceny, łatwa dostępność, zakupy internetowe i szybkie tempo, w jakim zmieniają się trendy w modzie, media społecznościowe - wszystko to ma znaczenie.

Według Europejskiej Agencji Środowiska EEA sama odzież stanowi od 2 % do 10 % wpływu konsumpcji UE na środowisko. Ludzie wydają około 5 % swoich wydatków domowych na odzież i obuwie rocznie. Łącznie przypada na nie około 6,4 mln ton nowej odzieży, czyli około 12,66 kg na osobę. Statystyki te podkreślają, że prawie ponad 30 % zakupionej odzieży nie jest używane nawet przez co najmniej rok! Kiedy są one gotowe do usunięcia i zastąpienia przez nowe zestawy ubrań, połowa z nich nie jest nawet poddawana recyklingowi. Niektóre z nich mieszają się w odpadach domowych, a pozostałe są wysyłane do spalarni lub na wysypiska.

Jest to problem nie tylko dla UE, ale także problem globalny, który należy rozwiązać. W poszukiwaniu zrównoważonych źródeł alternatywnych, przemysł włókienniczy zaczął wprowadzać innowacje. Po kilku dekadach konopie wróciły do łask.

Producenci stawiają na konopie

Wzrost popularności włókna konopnego wynika z faktu, że to właśnie ono:

  • najbardziej trwałe spośród wszystkich znanych włókien roślinnych
  • przepuszcza powietrze
  • jest przyjazne dla środowiska: nie wymaga stosowania pestycydów oraz pozwalają zaoszczędzić do 50% wody w porównaniu z hodowlą bawełny
  • dobrze wchłania, np. pot, i ma właściwości antybakteryjne

W sklepach powoli zaczynają pojawiać się koszule, dżinsy, buty, skarpetki, płaszcze, kapelusze, spodnie, portfele, torby, szale, krawaty, paski, chusteczki, szaty, itp. Producenci odzieży konopnej zyskują na popularności, nawet największe, znane od lat marki na rynku, takie jak Nike czy Puma, uwzględniają konopie w swoich kolekcjach.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę fakt, że przemysł włókienniczy jest wciąż na początkowym etapie realizacji potencjału konopi, minie trochę czasu zanim odzież konopna będzie powszechnie dostępna dla wszystkich. Na pewno warto na te zmiany poczekać.

Wspieraj etyczną odzież poprzez noszenie ubrań z konopi. Ratuj siebie, ratuj planetę.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.