4 ZALETY PLASTIKU KONOPNEGO

plastik konopny

Plastik jest tak powszechnie używany każdego dnia, że prawie niemożliwe jest jego uniknięcie. Nadmierna konsumpcja sprawiła jednak, że zanieczyszczenie środowiska urosło do takich rozmiarów, że nie możemy sobie z tym problemem poradzić. Morza i oceany, żyjące w nich zwierzęta, gleba czy powietrze cierpią na tym najbardziej. Na szczęście istnieje alternatywa - wszystko co jest wykonane z plastiku może być również wykonane z konopi. Jednym słowem - bioplastik.

Czym jest plastik konopny?

Plastik konopny to przystępne cenowo naturalne włókno pochodzenia biologicznego, które może zastąpić surowce na bazie ropy naftowej. Wytwarzany jest z konopi siewnych, ale nie z nasion czy kwiatów, tylko z łodyg.

Plastik konopny to żadna nowość, już w 1941 roku Henry Ford używał konopi w swoich autach, jednak wydaje się, że konopie i plastik konopny przeżywają obecnie swój renesans.

 

Oto 4 powody, dla których plastik konopny jest lepszy niż tworzywa sztuczne:

Biodegradacja i recykling

Nasze uzależnienie od plastiku ma niszczycielskie skutki dla planety. Pamiętaj, że każdy kawałek plastiku, który zakupiłeś w swoim życiu, nadal istnieje. Szacuje się, że całkowita degradacja plastikowej butelki trwa co najmniej 450 lat. Przeciętnie ludzie kupują więcej niż milion plastikowych butelek na minutę, biorąc pod uwagę wszystkie inne codzienne zastosowania plastiku, jest jasne, dlaczego nasza planeta cierpi.

W przeciwieństwie do tradycyjnego plastiku, plastik konopny potrzebuje od 3 do 6 miesięcy, aby się rozłożyć i może być przetwarzany w nieskończoność. Z powodu tych ogromnych porównań nawet stopniowe przechodzenie z konwencjonalnego tworzywa sztucznego na konopie miałoby trwały, pozytywny wpływ na środowisko.

Trwałość

Pomimo tego, że plastik konopny szybko i łatwo ulega biodegradacji, jest on 5 razy sztywniejszy i 3,5 razy mocniejszy niż polipropylen, jeden z tradycyjnych tworzyw sztucznych. Zapewnia on trwałość i wytrzymałość, a jednocześnie jest lekki, a jego produkcja jest bardziej przyjazna środowisku.

Plastik konopny jest przyjazny środowisku

Im więcej tworzyw sztucznych, tym większa emisja CO2. Podczas produkcji tradycyjnego plastiku, który wykonywany jest między innymi z paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, uwalniane są ogromne ilości dwutlenku węgla. Produkcja plastiku konopnego jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje CO2. Co więcej, konopie, jak każda roślina, wychwytuje dwutlenek węgla i przekształcają go w tlen. Szacuje się, że na każdą tonę wyprodukowanej konopi przypada 1,63 tony dwutlenku węgla, która usuwana jest w powietrza. Rośliny te wzbogacają również glebę, w której są uprawiane. Głębokie korzenie zapobiegają również erozji gleby, dzięki czemu pola uprawne ciągle nadają się do uprawy.

Wszechstronny i bezpieczny

Plastik konopny to wszechstronny produkt, można przekształcić do w niemal dowolny kształt. Może być stosowany jako izolacja, podłoga, ściany czy pokrycie dachowe. Jest trwalszy niż tradycyjne materiały budowlane i ma niższy ślad węglowy niż beton. Stosować go można również w kosmetyce, motoryzacji czy elektronice.

Dodatkowo produkt ten jest wodoodporny, ognioodporny, odporny na pleśń gdy znajduję się nad ziemią. Jest to również produkt nietoksyczny, w przeciwieństwie do używanego na szeroką skalę w tworzywach sztucznych bisfenolu A (BPA), który może prowadzić do nadciśnienia, chorób serca, zaburzeń hormonów w organizmie, a nawet raka.

Na koniec

Konopie to nie tylko produkty konopne z CBD. To również włókno konopne, potocznie nazywane plastikiem konopnym. To tworzywo organiczne (bioplastik) ma szansę konkurować z tradycyjnym plastikiem pod wieloma względami. Więc jeśli mamy wybór, wykorzystajmy to. Nie ma powodu pić wody z potencjalnie niebezpiecznych butelek plastikowych, skoro istnieje zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.