Odkryj, które produkty spożywcze są bogate w witaminę D3

Odkryj, które produkty spożywcze są bogate w witaminę D3

Wprowadzenie do witaminy D3

Witaminę D3, znana również jako cholekalcyferol, ludzki organizm jest w stanie syntezować pod wpływem promieni słonecznych. Ta witamina pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie, w tym reguluje wchłanianie wapnia i fosforu oraz wpływa na naszą odporność. Bez odpowiedniego poziomu witaminy D3 ryzyko wielu chorób, takich jak osteoporoza czy depresja, wzrasta. Dlatego warto wiedzieć, które pokarmy zawierają witaminę D3.

Które pokarmy zawierają witaminę D3?

Wprawdzie jest trudno pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 wyłącznie z pokarmów, ale istnieją pewne produkty, które są naturalnym źródłem tej witaminy. Duże ilości witaminy D3 można znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak śledź, makrela czy łosoś. Bogactwem witaminy D3 są także grzyby, jaja kurze, awokado, czy sery.

Gdzie można znaleźć witaminę D3?

Witaminę D3 można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale nie tylko. Jak wcześniej wspomniano, w tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś czy śledź, występuje ona w ogromnych ilościach. Inne źródła to grzyby, jaja, produkty mleczne. Warto także dodać, że niektóre produkty na rynku są wzbogacane w witaminę D3, np. margaryny czy płatki śniadaniowe.

Które owoce i warzywa zawierają witaminę D3?

Choć witamina D3 rzadko występuje w owocach i warzywach, niektóre z nich mogą zawierać niewielkie ilości tej witaminy. Zaliczają się do nich np. awokado, grzyby (szczególnie te uprawiane na słońcu) czy natka pietruszki.

Co to jest drapieżnik witaminy D?

Mówienie o "drapieżniku witaminy D" odnosi się do czynników mogących negatywnie wpływać na jej przyswajanie i metabolizm. Do tego rodzaju czynników zaliczyć można niektóre leki, jak te na padaczkę, rak, leki sterydowe czy ziele dziurawca - ziołowy suplement diety, znany ze swoich antydepresyjnych właściwości. Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Co należy jeść w przypadku niedoboru witaminy D?

W przypadku stwierdzenia niedoboru witaminy D3, warto zwrócić szczególną uwagę na naszą dietę. Tłuste ryby, żółtko jaj, grzyby czy olej z wątroby dorsza są odpowiednim źródłem tej witaminy. Ważne jest też, aby pamiętać iż witamina D3 występuje tylko w bardzo małych ilościach w żywności pochodzenia roślinnego, dlatego suplementacja może okazać się koniecznością. Więcej informacji na temat odpowiedniego doboru suplementów można znaleźć tutaj

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.