Witaminą D nazywane są różne związki chemiczne, które mają podobne działanie w organizmie człowieka. Dużą popularność zdobyły dwie główne formy wspomnianej witaminy: D2 oraz D3. Rozumienie, czym różnią się one i jak działają na nasze ciało, jest kluczem do utrzymania zdrowia.
Jaka jest różnica między witaminą D2 i D3?
Witamina D3 i witamina D2 są najważniejszymi formami witaminy D. Witamina D2, zwana ergokalcyferolem, powstaje, gdy niektóre grzyby są wystawione na działanie światła UV. Z kolei witamina D3, czyli cholekalcyferol, jest wytwarzana przez skórę człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego. Choć obie formy wpływają na ilość wapnia w organizmie, to witamina D3 wykazuje większą biodostępność i skuteczność.
Do czego służy witamina D2?
Witamina D2, podobnie jak D3, przede wszystkim wspomaga wchłanianie wapnia i fosforanów, które są kluczowe dla zdrowia kości. Przez to, umożliwia wbudowywanie tych substancji w kości i zęby. Prawidłowy poziom witaminy D2 jest więc nieodzowny dla utrzymania prawidłowej gęstości kościowej i zdrowych zębów.
Która witamina jest lepsza D3 czy D2?
Witamina D3 jest formą witaminy D najczęściej występującą w organizmie człowieka i uważa się ją za skuteczniejszą. Witamina D2 jest natomiast formą wykorzystywaną m.in. w suplementach diety i jest mniej biodostępna. Choć obie witaminy są ważne dla zdrowia, to witamina D3 jest uznawana za lepszą.
Witamina D3 w kapsułkach od Nordic Oil
Do czego służy witamina D3?
Witamina D3 ma przede wszystkim znaczenie dla utrzymania mocnych kości i zębów. Wspomaga wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i jego wbudowywanie w kości. Ma także wpływ na siłę mięśni i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Potrafi modulować odpowiedź immunologiczną oraz regulować ciśnienie krwi.
Zakończenie
Witaminy D2 i D3 są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Pomimo że są one często używane zamiennie, różnią się sporo w swojej naturze i działaniu. Bez względu na to, czy wybierzesz witaminę D2 czy D3, pamiętaj, że obie są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.