Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 razem z K2?

Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 razem z K2?

Witaminy D3 i K2 są często łączone ze sobą ze względu na ich unikalną i istotną rolę, jaką odgrywają w metabolizmie wapnia w organizmie. Witamina D3 pomaga wchłaniać wapń z pożywienia, podczas gdy K2 kieruje ten wapń do właściwych miejsc, takich jak kości i zęby, i zapobiega jego gromadzeniu się w nieodpowiednich miejscach, takich jak naczynia krwionośne. Ale dlaczego tak istotne jest przyjmowanie D3 z K2?

Dlaczego witamina D3 z K2?

Witamina K2 zapobiega gromadzeniu się wapnia w złogach w ścianach tętnic. Właściwość ta pomaga utrzymać nasze naczynia krwionośne czyste, a nasze serce zdrowe. Dlatego witamina D, podawana jako suplement diety, powinna być zawsze stosowana łącznie z witaminą K2, jeżeli jest to możliwe.

Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 z K2?

Witamina D3 i K2 działają razem jako kofaktory, regulując metabolizm wapnia. Niedobór K2 może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się wapnia w naczyniach krwionośnych i narządach, co na dłuższą metę może prowadzić do takich problemów jak zwapnienie, kamienie nerkowe czy miażdżyca. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Witamina D3 w kapsułkach od Nordic Oil

Witamina D3 w kapsułkach od Nordic Oil

Co się stanie, jeśli zażyjesz D3 bez K2?

Zażywanie D3 bez K2 może prowadzić do zwiększenia ilości wapnia w krwi, która może zostać osadzona w niewłaściwych miejscach w organizmie, takich jak naczynia krwionośne. Egzamin na ten temat oferuje więcej szczegółów tutaj.

Ważne: Suplementy witaminy K nie powinny być stosowane przez osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (leki typu kumaryny).

Stosowanie witaminy K może mieć wpływ na skuteczność leków przeciwzakrzepowych. Różne interakcje z innymi lekami mogą wystąpić, dlatego zawsze należy skonsultować przyjmowanie suplementów z lekarzem.

Co się dzieje ze zbyt dużą ilością witaminy D3 i K2?

Mimo licznych korzyści zdrowotnych, witaminy D3 i K2 muszą być stosowane z umiarem. Nadmierna ilość witaminy D3 może prowadzić do hiperkalcemii, co objawia się nudnościami, utratą apetytu, dolegliwościami brzuszka, wymiotami, a nawet uszkodzeniem nerek i utratą przytomności. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.