Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 razem z K2?

Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 razem z K2?

Wprowadzenie do roli witaminy D3 i K2

Witaminy D3 i K2 są często łączone ze sobą ze względu na ich unikalną i istotną rolę, jaką odgrywają w metabolizmie wapnia w organizmie. Witamina D3 pomaga wchłaniać wapń z pożywienia, podczas gdy K2 kieruje ten wapń do właściwych miejsc, takich jak kości i zęby, i zapobiega jego gromadzeniu się w nieodpowiednich miejscach, takich jak naczynia krwionośne. Ale dlaczego tak istotne jest przyjmowanie D3 z K2?

Dlaczego witamina D3 z K2?

Witamina K2 zapobiega gromadzeniu się wapnia w złogach w ścianach tętnic. Właściwość ta pomaga utrzymać nasze naczynia krwionośne czyste, a nasze serce zdrowe. Dlatego witamina D, podawana jako suplement diety, powinna być zawsze stosowana łącznie z witaminą K2, jeżeli jest to możliwe.

Dlaczego należy przyjmować witaminę D3 z K2?

Witamina D3 i K2 działają razem jako kofaktory, regulując metabolizm wapnia. Niedobór K2 może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się wapnia w naczyniach krwionośnych i narządach, co na dłuższą metę może prowadzić do takich problemów jak zwapnienie, kamienie nerkowe czy miażdżyca. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co się stanie, jeśli zażyjesz D3 bez K2?

Zażywanie D3 bez K2 może prowadzić do zwiększenia ilości wapnia w krwi, która może zostać osadzona w niewłaściwych miejscach w organizmie, takich jak naczynia krwionośne. Egzamin na ten temat oferuje więcej szczegółów tutaj.

Ważne: Suplementy witaminy K nie powinny być stosowane przez osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (leki typu kumaryny).

Stosowanie witaminy K może mieć wpływ na skuteczność leków przeciwzakrzepowych. Różne interakcje z innymi lekami mogą wystąpić, dlatego zawsze należy skonsultować przyjmowanie suplementów z lekarzem.

Co się dzieje ze zbyt dużą ilością witaminy D3 i K2?

Mimo licznych korzyści zdrowotnych, witaminy D3 i K2 muszą być stosowane z umiarem. Nadmierna ilość witaminy D3 może prowadzić do hiperkalcemii, co objawia się nudnościami, utratą apetytu, dolegliwościami brzuszka, wymiotami, a nawet uszkodzeniem nerek i utratą przytomności. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.