Jak produkowana jest witamina D3?

Jak produkowana jest witamina D3?

Witamina D3, znana również jako cholekalcyferol, jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej w naszym organizmie. Jest to jedyna witamina, którą nasz organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, dzięki wystawieniu skóry na światło słoneczne. Ale jak dokładnie jest ona produkowana? Czy można ją uzyskać tylko ze słońca? Zbadajmy to.

Jak produkowana jest witamina D3?

Witaminę D3 można uzyskać z lanoliny, czyli tłuszczu zawartego w owczej wełnie lub z porostów. Porosty to organizmy, które łączą w sobie cechy grzybów i roślin, i stanowią jedno z nielicznych roślinnych źródeł witaminy D3. Interesujące jest to, że pod względem chemicznym, witamina D3 pochodząca z porostów nie różni się od tej pochodzącej ze źródeł zwierzęcych i jej biodostępność dla organizmu jest równie wysoka. Różnica wynika jedynie z metody produkcji i pochodzenia surowca.

W jaki sposób witamina D jest produkowana przemysłowo?

W przemyśle, witamina D3 jest produkowana, poprzez eksponowanie 7-dehydrocholesterolu (substancji występującej naturalnie w skórze ludzkiej i zwierząt) na promieniowanie UVB i UVC, a następnie pozbycie się jej nieczystości. Lanolina z owiec, a także narządy ryb, zwłaszcza wątroba, są często wykorzystywane jako źródła 7-dehydrocholesterolu. Potem jest on przekształcany w witaminę D3 za pomocą światła UV w procesie zwany fotolizą. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o dawkowaniu witaminy D3.

Jak pozyskuje się roślinną witaminę D?

Witamina D to jedna z nielicznych witamin, którą można również wyprodukować samem. Jest to możliwe dzięki wystawieniu skóry na naturalne światło słoneczne. Słońce jest więc jednym z najprostszych, a zarazem najbogatszych źródeł witaminy D. Jednakże, aby witamina D mogła być wyprodukowana, konieczne jest umiarkowane opalanie. Za dużo słońca może w rzeczywistości doprowadzić do poparzenia skóry i innych problemów zdrowotnych.

Czy umiarkowane opalanie jest w ogóle zdrowe?

Chociaż nadmierne eksponowanie skóry na słońce może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak poparzenia słoneczne czy rak skóry, umiarkowane opalanie jest kluczowe dla produkcji witaminy D. Słońce jest jednym z najlepszych źródeł tej niezbędnej witaminy, które może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.