Które probiotyki na stwardnienie rozsiane?

Które probiotyki na stwardnienie rozsiane?

Wstęp do dysbiozy i stwardnienia rozsianego

Istnieje coraz więcej badań wskazujących na rolę bakterii jelitowych w powstawaniu i progresji stwardnienia rozsianego (SM). W tym kontekście bardzo popularne jest stosowanie probiotyków. Ale które probiotyki rzeczywiście pomagają w przypadku SM? Co mówią najnowsze wyniki badań na temat stosowania tych korzystnych bakterii u pacjentów z SM?

Jakie probiotyki przy SM?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które, gdy są spożywane w wystarczającej ilości, mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Dla pacjentów z SM mogą one uzupełniać leczenie farmakologiczne. Do probiotyków należą na przykład bakterie kwasu mlekowego, które można znaleźć w kefirze, kiszonej kapuście i zakwasie. Prebiotyki, forma błonnika, obecne w pełnoziarnistych produktach, warzywach korzeniowych, warzywach czosnkowych, karczochach i innych warzywach, także pomagają wspierać florę jelitową.

Jakie bakterie jelitowe przy SM?

Rola mikrobioty jelitowej w stwardnieniu rozsianym jest tematem aktualnych badań. Badania wykazały, że mikrobiom jelitowy osób cierpiących na SM różni się od tego u zdrowych osób kontrolnych. Bakterią, która szczególnie często występuje u nieleczonych pacjentów z SM, jest Akkermansia muciniphila.

Co działa przeciwzapalnie przy SM?

Oprócz stosowania probiotyków, istnieją także określone substancje, które mogą działać przeciwzapalnie w przypadku stwardnienia rozsianego. Należą do nich między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak alfa-linolenowy, eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA), które występują głównie w rybach. Z drugiej strony, kwas arachidonowy, kwas tłuszczowy omega-6, który występuje w tłustym mięsie i kiełbasie, jest znany z promowania procesów zapalnych.

Jakie suplementy diety pomagają przy SM?

Antyoksydanty, takie jak witamina A, witamina C, witamina E i β-karoten, a także pierwiastki śladowe takie jak miedź, selen i cynk, mają szczególne znaczenie dla diety przeciwzapalnej w przypadku stwardnienia rozsianego. Odpowiednie zaopatrzenie w te składniki odżywcze jest zalecane dla pacjentów z SM.

Jakie naturalne środki lecznicze przy SM?

W przypadku stwardnienia rozsianego, naturalne środki lecznicze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju rybnym, mogą mieć pozytywny efekt. Również oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy czy lniany, mogą mieć pozytywny wpływ. Przejście na dietę opartą głównie na roślinach może prowadzić do obniżenia poziomu kwasu arachidonowego w organizmie, co również może mieć pozytywny wpływ.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.