Jakie probiotyki na atopowe zapalenie skóry?

Jakie probiotyki na atopowe zapalenie skóry?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które mają korzystne dla zdrowia właściwości, gdy są spożywane w odpowiednich ilościach. Te malutkie bakterie i drożdże mają szereg pozytywnych efektów na nasze zdrowie, w tym na zdrowie naszej skóry. W tym artykule omawiamy, jakie probiotyki mogą być przydatne w przypadku atopowego zapalenia skóry i jak działają.

Jaką rolę odgrywają probiotyki w atopowym zapaleniu skóry?

Probiotyki, w szczególności typy Lactobacillus rhamnosus LB21 i Lactobacillus rhamnosus SP 1, mogą być skuteczną strategią w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Badania kliniczne wykazały, że zewnętrzne zastosowanie tych dwóch szczepów probiotyków skutecznie łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych.

Jakie probiotyki są dobre dla skóry?

W wielu badaniach wykazano, że niektóre szczepy bakterii mają korzystny wpływ na nasze mikrobiom skóry. Szczególnie obiecujące wydają się być szczepy Lactobacillus acidophilus W22, W37 i W55, oraz Bifidobacterium bifidum W23, które mogą wzmacniać zdrowie skóry.

Jakie bakterie jelitowe brakują w atopowym zapaleniu skóry?

W przypadku atopowego zapalenia skóry często obserwuje się zaburzenia mikroflory skóry, z dużym zmniejszeniem liczby przyjaznych dla skóry Bifidobacterium i Laktobacillus. To pozwala szkodliwym gatunkom bakterii, takim jak Staphylococcus aureus, na rozwijanie się i potencjalne wywoływanie problemów skórnych.

Jakie probiotyki na łuszczycę?

Probiotyki mogą okazać się również korzystne w leczeniu chorób skórnych, takich jak łuszczyca seboreiczna. Zarówno zewnętrzne zastosowanie (za pomocą nieżyjącego ekstraktu bakterii Vitreoscila filiformis), jak i spożywanie doustne probiotyków (Lactobacillus paracasei) doprowadziły w badaniach do poprawy objawów, w tym do zmniejszenia zaczerwienienia i stanów zapalnych.

Podsumowanie

Probiotyki mogą być skuteczną metodą leczenia i zapobiegania niektórym chorobom skóry, takim jak atopowe zapalenie skóry. Promują równowagę korzystnych bakterii na skórze i chronią ją przed szkodliwymi bakteriami. Ważne jest jednak, by pamiętać, że nie wszystkie probiotyki są takie same, a efekty działania różnią się między poszczególnymi szczepami. Przed rozpoczęciem przyjmowania probiotyków zawsze skonsultuj się z dermatologiem lub specjalistą. Zacznij przyjmować probiotyki prawidłowo.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.