ZROZUMIEĆ TERPENY

kiełkowanie konopi

Terpeny to związki chemiczne występujące we wszystkich roślinach. To one nadają roślinom i kwiatom zapach i smak. Ale to nie wszystko. Terpeny są wykorzystywane przez niektóre rośliny jako mechanizm obronny przed drapieżnikami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale znane są też rośliny, które za pomocą terpenów wabią owady zapylające, np. pszczoły czy motyle.

Terpeny w konopiach

Najwięcej terpenów znajduje się w konopiach, a każdy terpen ma swoje wykorzystania i właściwości. Wspólnie tworzą ten charakterystyczny smak i zapach, który kojarzymy tylko z konopiami. Okazuje się, że terpeny działają synergicznie w połączeniu z kannabinoidami i innymi terpenami. Badanie przeprowadzone przez dr Ethana Russo, dyrektora ds. Badań i rozwoju w amerykańskim instytucie International Cannabis and Cannabinoids Institute, pokazuje, że zawartość terpenów oferuje “uzupełniające działanie farmakologiczne, które mogą wzmocnić i rozszerzyć zastosowania kliniczne oraz poprawić indeks terapeutyczny ekstraktów w konopi”.

kup olej cbd

Najczęściej spotykane terpeny w konopiach

Chcielibyśmy przedstawić wam 6 najczęściej spotykanych terpenów w konopiach oraz ich właściwości.

Limonen

Cytryny, limonki i pomarańcze - tam znajdziesz limonen! Limonen jest powszechnie spotykany w skórkach owoców cytrusowych i ma wiele zastosowań. Jest powszechnie stosowany do aromatyzowania żywności i leków, ale znajdziemy go również w perfumach i produktach czyszczących.

Badania sugerują, że limonen może wzmocnić układ odpornościowy i może pomóc zmniejszyć stres, lęk i depresję. Limonen ma silne właściwości przeciwutleniające i może zmniejszać zapadalność oraz pomagać w leczeniu niektórych nowotworów. Korzyści tego terpenu obejmują również łagodzenie bólu i zgagi, poprawę kondycji skóry i gojenie się ran, a także zmniejszenie stanu zapalnego w jelitach. Ma również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, co wskazuje, że może pomóc w wyzdrowieniu z przeziębienia lub grypy.

Pinen

Pinen to terpen, który można znaleźć w igłach sosnowych, terpentynie, skórce pomarańczy, koperku, bazylii, rozmarynie no i oczywiście w marihuanie i konopiach. Charakteryzuje się przyjemnie ziemistym smakiem.

Pinen wykazuje się kilkoma właściwościami prozdrowotnymi. Zwiększa on czujność i poprawia pamięć, działa przeciwzapalnie. Według badań, przeciwzapalne właściwości pinenu mogą pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Działa również jako środek rozszerzający oskrzela, w którym może pomóc złagodzić objawy astmy i chronić organizm przed wirusami, takimi jak zapalenie oskrzeli.

Mircen

Ten terpen znajdziemy w mango, konopiach, chmielu, tymianku i wielu innych roślinach. Piżmowy, ziemny zapach kojarzy nam się często z goździkami z nutką przypraw korzennych.

Mircen działa uspokajająco i relaksująco, może powodować senność. Jest również środkiem przeciwzapalnym oraz przeciwbólowych, działa jak naturalny antybiotyk.

Linalol

Jesteście fanami lawendy? To jesteście fanami linalolu! Ten terpen jest jednym z najczęściej stosowanych terpenów w celu złagodzenia stresu. Można go znaleźć w 200 różnych rodzajach roślin, w tym lawendy, kolendry i marihuany. Jego zapach jest opisany jako kwiatowy z nutami przypraw, dość orzeźwiający dla zmysłów.

Ludzie używali linaloolu od czasów starożytnych, aby zmniejszyć poziom stresu, zwalczyć stany zapalne i odeprzeć depresję oraz lęk. Inne korzyści i działanie linaloolu obejmują działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwpadaczkowe, przeciwbólowe, a także przeciwbakteryjne.

Eukaliptol

Eukaliptol jest terpenem odpowiedzialnym za przyjemny i orzeźwiający zapach eukaliptusa, mięty, rozmarynu czy szałwi.

Według badań ten konkretny terpen wykazał właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Badania wykazały, że eukaliptol jest skuteczny przeciwko niektórym szczepom bakterii, które mogą przyczyniać się do wielu związanych z tym chorób, w tym liszajec, ropnie skóry, infekcje ran i zapalenie mieszków włosowych. Naukowcy uważają, że potencjał eukaliptolu jako środka przeciwbakteryjnego może oznaczać, że będzie on używany jako lek do walki i zapobiegania takim infekcjom w organizmie.

Beta-kariofilen

Czy słyszałeś kiedyś o terpenach działających jak kannabinoidy? Beta-kariofilen jest właśnie takim terpenem. Podobnie jak kannabinoidy, takie jak CBD, wpływa on na aktywność receptorów CB2 układu endokannabinoidowego. Poprzez aktywację tych receptorów ból i stany zapalne się zmniejszają. Terpen ten może być dobrą alternatywą dla popularnych środków przeciwbólowych.

Beta-kariofilen jest terpenem o słodkawej nucie, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak ziele angielskie, majeranek czy rumianek.

Humulen

Humulen znajduje się konopiach, chmielu, imbirze, szałwii czy żeń-szeniu. To zapach i smak, który odczuwasz podczas picia piwa. Tak! To humulen odpowiada za ‘piwny’ zapach tego trunku.

Humulen ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Badanie z 2003 r. pokazuje, że humulen, szczególnie gdy działa synergistycznie z innymi terpenami i kannabinoidami, może zabijać komórki rakowe. Nowsze badania wykazały, że humulen jest tak samo skuteczny jako środek przeciwzapalny w porównaniu do sterydowego deksametazonu.

Podsumowanie

Terpeny to niezwykle cenne substancje, które mogę znacząco wpływać na stan naszego zdrowia oraz samopoczucie. Na pewno warto dołączyć do diety produkty bogate w terpeny, jak i produkty konopne.

Jaki jest Twój ulubiony terpen? Daj nam znać w komentarzu.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.