Dlaczego mój pies się trzęsie?

Dlaczego mój pies się trzęsie?

W paru słowach:

Psy mogą trząść się z wielu powodów – ważne, aby zwracać szczególną uwagę na wszystkie objawy występujące u swojego psiego przyjaciela oraz na jego zachowanie.

Jeżeli drżeniu towarzyszą wymioty, biegunka i wysoka gorączka, może to świadczyć o infekcji wirusowej, wymagającej pilnej uwagi. Skontaktuj się z weterynarzem i nie lecz swojego psiaka samodzielnie.

Niemniej jednak, pies może trząść się również z innych, niekiedy osobliwych powodów, takich jak proste problemy behawioralne.

Dlaczego mój pies się trzęsie? – najczęstsze przyczyny i leczenie

Na pewno wiele razy widzieliście jak pies się radośnie otrzepuje, zwłaszcza po kąpieli lub podczas spaceru w deszczu. Jednak mimowolne dreszcze u psów mogą być objawem czegoś poważniejszego.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie dlaczego psy się trzęsą, a powody mogą być bardzo różne, zarówno błahe jak i poważne. Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej powszechnych przyczyn otrząsania się psów lub ich drżenia.

Choroba lub dyskomfort fizyczny

Ból

Czasami u psów występuje drżenie, gdy doświadczają one bólu grzbietu, brzucha lub szyi. Drżenie o podłożu bólowym występuje często, gdy pies ma problemy ze stawami, zwłaszcza przy artretyzmie, ponieważ dotknięte nim kończyny mogą zacząć się trząść.

Należy obserwować drżenie, a jeśli wydaje się, że w jakikolwiek sposób szkodzi ono psu, albo przysparza mu bólu, podjąć odpowiednie działania. Możemy zauważyć, że psa coś boli, gdy wydaje się pobudzony, kuleje lub staje się nadwrażliwy na dotyk. W przypadku zaobserwowania takich objawów, zwłaszcza w czasie zabawy, należy odwiedzić weterynarza.

Infekcja wirusowa

Chociaż u psów rzadko występują infekcje wirusowe, nie jest to niemożliwe. Pies może zapaść na chorobę wirusową lub schorzenie neurologiczne, powodujące drżenie. W takim przypadku można zauważyć, że występuje ono w niekontrolowany sposób przez dłuższy czas.

Jeżeli drżenie staje się coraz dłuższe i silniejsze, niezwłocznie wybierz się z psem do weterynarza. Szybka diagnoza pomoże uniknąć wystąpienia innych objawów i przyspieszy czas leczenia.

Zatrucie

Często zdarza się, że pies trzęsie się z powodu zatrucia. Zwyczajne rzeczy, które mamy w domach, takie jak papierosy czy gumy do żucia, mogą sprawiać przyjemność człowiekowi, ale jednocześnie być szkodliwe dla naszych psich przyjaciół. Jeżeli pies spożyje toksyczną substancję, może to spowodować u niego drżenie.

Niektóre środki odurzające również mogą powodować intensywne objawy, takie jak drżenie mięśni lub drgawki. W związku z tym, należy pilnować, aby pies nie był narażony na działanie takich toksyn jak nikotyna, czekolada czy ksylitol, w przeciwnym razie może on za to zapłacić wysoką cenę.

Przy zatruciu występują też inne objawy, takie jak wymioty, biegunka, ślinotok czy napady drgawek. Jeżeli zauważysz, że zwierzę było narażone na działanie substancji toksycznej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zaprowadź lub przenieś psa do czystego i bezpiecznego miejsca i dbaj o to, aby był spokojny. Do czasu konsultacji weterynaryjnej, pies powinien unikać nadmiaru aktywności.

Psu może też być po prostu zimno

Zimno jest częstą przyczyną drżenia psów. Jeżeli na zewnątrz panuje niska temperatura, można się spodziewać, że pies będzie ją odczuwał podobnie do właściciela, a doświadczywszy chłodu będzie miał dreszcze.

Gdy na dworze jest lodowato, możesz spróbować pobawić się ze zwierzakiem, aby go rozgrzać. Będzie to również forma ćwiczeń i najprostszy sposób, aby powstrzymać dreszcze. Można też ograniczyć narażenie na zimno zakładając psu sweterek.

Zespół drżenia uogólnionego (GTS)

Przyczyną trzęsienia się psa może być także zespół drżenia uogólnionego (GTS). Został on po raz pierwszy odkryty u małych psów, głównie białych szczeniąt. Jednak obecnie stają się na niego podatne psy każdej rasy, wielkości i koloru. Przyczyna tego schorzenia nie została jeszcze odkryta.

Objawy zespołu drżenia uogólnionego stają się zauważalne, gdy pies ma od dziewięciu miesięcy do dwóch lat. Na szczęście schorzenie to można leczyć kortykosteroidami, takimi jak prednizon. Efekty leczenia stają się widoczne w ciągu siedmiu dni od jego wdrożenia.

Letarg

Powyżej omówiliśmy wybrane powody, które mogą prowadzić do pojawiania się drżenia u naszych psich przyjaciół. Jednak czasami, może się ono pojawiać także przy letargu. Ale w jaki sposób to stwierdzić?

Można zmierzyć zwierzęciu temperaturę – jeśli jest dobra, nie ma powodu do paniki. Przypuśćmy, że nastąpiła zmiana zachowania psa, ale nie wykazuje on żadnych poważniejszych objawów, takich jak wymioty, oczywisty ból, blade dziąsła czy wzdęty brzuch. W takim przypadku również nie ma powodu do paniki.

Jeśli zauważysz, że drżenie pojawiło się po spacerze, a pies nadal je i zachowuje się normalnie, to może być to oznaką letargu. Może on pojawić się również w wyniku przepracowania mięśni, na przykład po wizycie na wybiegu czy placu zabaw dla psów. Jeśli poświęcenie psiakowi dodatkowej uwagi i pozwolenie mu na odpoczynek przez dzień lub dwa nie przywrócą ich zwykłej kondycji, zaplanuj wizytę u weterynarza.

Podeszły wiek

U starszych psów występuje tendencja do pojawiania się drżenia mięśni w łapach. W pewnym wieku można się również spodziewać drżenia w całym ciele psa. Nie zawsze oznacza to jednak, że trzęsienie pojawia się tylko w związku ze starością. Może być ono również oznaką dyskomfortu lub bólu stawów.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zapytaj go, czy są jakieś terapie, leki, lub zabiegi, które mogłyby spowodować ustąpienie drżenia u twojego psa. Należy także pamiętać, że starsze psiaki nie są tak silne fizycznie jak szczenięta. Być może warto rozważyć modyfikację codziennych aktywności i dopasować je odpowiednio do wieku czworonoga.

Przyczyny psychologiczne

Niepokój

U psów, tak jak u ludzi, mogą kumulować się emocje, stres czy niepokój, które w efekcie doprowadzają do drżenia. Większość zwierząt stresuje się podczas burzy, gdy mocno pada i grzmi. Inne reagują niepokojem na dźwięk fajerwerków.

Cała sztuka w tym, aby zauważyć, czy istnieje jakikolwiek czynnik, który stresuje naszego czworonoga.

Strach

Tak, psy też się boją. Mogą trząść się ze strachu, a czasem bać tak mocno, że zmienia się ich zachowanie. Czasami dzieje się tak na skutek wcześniejszych doświadczeń, takich jak porzucenie czy złe traktowanie. Czasem psy boją się rozdzielenia od właściciela.

Jeżeli przyczyną drżenia jest strach, możesz usiąść obok swojego psa, łagodnie go pogłaskać i mówić do niego spokojnym głosem.

Mdłości

Psy, tak jak ludzie, mogą dostać mdłości od zjedzenia nieświeżej żywności, przejedzenia się, choroby lokomocyjnej czy przyjmowanych leków. Mdłości mogą pojawiać się również w cięższych przypadkach, takich jak choroby nerek lub wątroby.

Drżenie może być skutkiem odczuwanych mdłości. Inne objawy związane z nudnościami to m.in. mlaskanie, wymioty, ziewanie, ukrywanie się i nadmierne ślinienie się. Efektywne leczenie mdłości zależy od ich przyczyny. Należy się dowiedzieć, o ile to możliwe, co pies połknął, a następnie skontaktować się z weterynarzem.

Przyczyny behawioralne

Poszukiwanie uwagi

Jeśli za każdym razem, gdy pies się trzęsie, szybko starasz się mu pomóc, zwierzę może nauczyć się, że jest to dobry sposób na uzyskanie uwagi. Aby uzyskać współczucie, niektóre psy trzęsą się nawet prosząc o jedzenie.

Co należy zrobić? Chociaż takie zachowanie nie koniecznie jest złe, Millan sugeruje, że wspieranie go to niezbyt mądry pomysł. Zazwyczaj lepiej je zignorować, jeśli nie znajdujemy innego wytłumaczenia dla pojawiających się dreszczy.

Drżenie w wyniku ekscytacji

Pies to z natury wesoła istota, a czasami poziom jego podekscytowania jest tak wysoki, że powoduje drżenie, a nawet nadpobudliwość. Podniecenie u zwierząt domowych to normalna rzecz, zwłaszcza, gdy ich właściciel wraca z pracy. Jeśli twój pies trzęsie się ze względu na nadmiar emocji, pogłaskanie powinno go uspokoić.

Można ewentualnie nauczyć psa, że otrzymuje nagrodę, gdy jest spokojny podczas powitania. Nie ma się jednak czym martwić, większość szczeniąt wyrasta z czasem z tej cechy, więc wstrzymaj się jeszcze z telefonem do weterynarza.

Różnica pomiędzy trzęsieniem się a napadami drgawek

Pomiędzy trzęsieniem się a napadami drgawek jest duża różnica. Przeważnie psy trzęsą się z przyczyn, które nie są niebezpieczne, ale jeśli sytuacja budzi w tobie podejrzenia, skonsultuj się z weterynarzem. Będzie on mógł w razie potrzeby udzielić psu pomocy i stwierdzić czy wszystko z nim w porządku.

Podczas napadu, psy nie są w stanie poruszać się z powodu zablokowanych mięśni. Nie mają też wówczas świadomości co się dzieje w ich otoczeniu. Jeśli nie masz pewności, czy twój pies ma napad, od razu udaj się z nim do weterynarza, aby mógł podjąć natychmiastowe leczenie.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS