Co mogę podać kotu na złagodzenie bólu?

Co mogę podać kotu na złagodzenie bólu?

Mówi się, że koty mają dziewięć żyć. Jako odpowiedzialni właściciele kotów, zapewniamy, że rzeczywiście wiele sytuacji, w których mogłyby stracić życie, nie łączy się dla nich nawet z bólem.

Czy skoczą z wysokiego drzewa, czy z miękkiej sofy, rzadko zdarza się im odnieść obrażenia. Wynika to z faktu, że koty mają bardzo elastyczne kości i więzadła, które dają im wyjątkowy refleks oraz chronią je przed śmiertelnymi wypadkami i obrażeniami.

Niemniej jednak koty są podatne na różnego rodzaju ból, który zmienia ich zachowanie. Czasami ból może być główną przyczyną ich niepokoju czy agresywnych zachowań.

Niniejszy wpis może pomóc ci zrozumieć przyczyny, oznaki bólu i możliwe sposoby sprawnego reagowania.

Jakich oznak można się spodziewać, gdy kot doświadcza bólu?

Koty to prawdopodobnie najbardziej niezależne zwierzęta domowe. Prawdopodobnie dlatego reagują na ból w określony sposób.

Niektóre bóle choć są przewlekłe, to powoli wpływają na kondycję fizyczną. Inne są łagodniejsze, ale mogą powodować większy dyskomfort. Niezależnie od przypadku, omówimy część najbardziej powszechnych oznak, które możesz zaobserwować, gdy twój kot doświadcza bólu.

 • Długotrwałe ukrywanie się w nietypowych miejscach w domu,
 • niechęć do korzystania z kuwety,
 • zaniedbanie czyszczenia sierści,
 • brak zainteresowania głaskaniem, przebywanie na uboczu,
 • brak apetytu,
 • brak zainteresowania ulubionymi zabawami,
 • wzmożone pragnienie,
 • nagła utrata masy ciała lub przyrost masy ciała,
 • wzrost wokalizacji, miauczenie, płacz,
 • zmiany we wzorcach snu,
 • zwiększona agresja ze względu na ból,
 • częste próby skorzystania z kuwety, a przy nich widoczne oznaki bólu lub trudności w załatwieniu się,
 • nietypowe wypadanie sierści, pojawiające się łysiejące miejsca na skórze.

Ból u kotów może mieć wiele przyczyn. Może wskazywać na chorobę lub infekcję, niedobory, lub być wywołany ukąszeniami owadów, starzeniem się, przeciążeniem stresem, lub po prostu uwięzieniem w oknie lub drzwiach.

Niektóre typowe choroby powodujące ekstremalny dyskomfort i ból u kotów to:

 • infekcja dróg moczowych (UTI),
 • choroba nerek,
 • kamica pęcherza moczowego,
 • kocie zapalenie oskrzeli,
 • problemy z oddychaniem,
 • zapalenie stawów,
 • zaburzenia wchłaniania składników odżywczych,
 • cukrzyca,
 • oraz nadczynność tarczycy.

Jako właściciel wiesz, jak normalnie zachowuje się twój kot. Co sprawia mu radość? Dlaczego się chowa? Który smakołyk lub zabawa może wpłynąć na jego nastrój? Obserwuj zachowanie pupila zwracając uwagę na małe zmiany, aby ich nie przeoczyć i nie zignorować.

Dlaczego nie mogę dać mojemu kotu środków przeciwbólowych dla ludzi?

Środki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi mogą być toksyczne, a nawet powodować śmierć małych zwierząt. Tak mocne leki, nie mogą być metabolizowane przez zwierzęta domowe. Zwłaszcza opioidy i leki przeciwbólowe bez recepty mogą mieć niekorzystny wpływ na twojego towarzysza.

Niektórzy właściciele zwierząt domowych podają im przy bólu aspirynę. Jednak powinno się ją stosować bardzo rzadko i tylko pod nadzorem medycznym. Ponieważ koty nie metabolizują aspiryny płynnie, może ona doprowadzić do rozstroju żołądka lub innych powikłań.

Należy pamiętać, aby unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak paracetamol lub ibuprofen. Mogą one przynieść fatalne skutki dla twojego ukochanego zwierzaka.

Co zrobić, jeśli zauważę, że mój kot doświadcza bólu?

Gdy tylko zaobserwujesz zmiany w zachowaniu kota i masz pewność, że coś go boli, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem.

Nie podawaj zwierzęciu leków przeciwbólowych bez recepty nie znając przyczyn bólu.

Niektórzy weterynarze są otwarci na stosowanie terapii alternatywnych obok metod tradycyjnych, na przykład masażu, akupunktury, medycyny wschodniej (według której dobre samopoczucie zależy od niezakłóconego przepływu energii).

Co mogę dać mojemu kotu na złagodzenie bólu?

Przede wszystkim, trzeba dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu twojego kota. Powinien potwierdzić to weterynarz, a leki przeciwbólowe dla kotów powinny być im podawane wyłącznie pod jego kontrolą.

Za to zioła, takie jak kocimiętka, mniszek lekarski, konopie, korzeń lukrecji czy rumianek, są często używane przez właścicieli zwierząt domowych.

Ponadto, są one dostępne w postaci smakołyków i olejów, które można łatwo dodać do karmy.

Oto kilka innych sugestii dotyczących łagodzenia bólu:

Jeśli kot doświadcza bólu z powodu zapalenia stawów

Zastosowanie u kota właściwej diety, powinno znacznie zmniejszyć przewlekły stan zapalny i dyskomfort.

Wiele kotów cierpiących na zapalenie stawów ma nadwagę. Podając im jedzenie o niższej wartości kalorycznej i umiarkowanej ilości białka, można pomóc im schudnąć a jednocześnie zachować masę mięśniową i siłę.

Nadwaga nie tylko nadmiernie obciąża artretyczne stawy, ale również wzmaga stan zapalny, który leży u podstaw tego schorzenia. Pokarmy i suplementy zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak kwas dokozaheksaenowy (DHA), również mogą pomóc złagodzić podrażnienie stawów i dyskomfort.

Jeśli twój kot doświadcza bólu z powodu infekcji dróg moczowych (UTI)

Sok żurawinowy jest dobrze znanym domowym lekarstwem na infekcje dróg moczowych u kotów. Objawy UTI obejmują zbyt obfite lub zbyt skąpe oddawanie moczu, oddawanie moczu poza kuwetą i/lub występowanie zapalenia i dyskomfortu podczas oddawania moczu.

Warto zauważyć, że nie wszystkie produkty na bazie żurawiny są sobie równe, a eksperci prowadzą dyskusje na temat tego czy sok żurawinowy może leczyć infekcje dróg moczowych. Jednak wykazano, że w większości sytuacji może on złagodzić objawy bólowe u kotów.

Brak witamin

Niedobór witamin może powodować wiele problemów zdrowotnych. Witaminy mogą zdziałać cuda dla zdrowia twojego kota, chociaż mogą się wydawać bardzo podstawowe i zbyt proste. Witaminy mogą być dodawane do żywności, aby wspierać naturalną odpowiedź immunologiczną kota i pomóc mu zwalczyć przyczynę bólu. Witaminy dla kotów są na ogół bezpieczne, ale podobnie jak z podawaniem każdego innego preparatu, zawsze należy najpierw skontaktować się z weterynarzem. Lepiej dmuchać na zimne.

Słowo na zakończenie

Bez względu na to, co jest przyczyną bólu kota, nie należy samodzielnie go diagnozować. Nie podawaj kotu środków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli już znasz przyczynę bólu swojego kota, istnieją domowe lekarstwa, które można wypróbować pod kierownictwem weterynarza.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS