Zapalenie jelita grubego u psa - profilaktyka w 9 krokach

Zapalenie jelita grubego u psa - profilaktyka w 9 krokach

W skrócie:

Zapalenie jelita grubego to stan zapalny, który powoduje wiele problemów, takich jak biegunka, ból czy trudności w wypróżnianiu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu po zdiagnozowaniu przyczyny, można uniknąć nawrotu choroby. Warto również stosować środki zapobiegawcze, jak na przykład ścisła dieta.

Zapalenie jelita grubego u psa

Zapalenie jelita grubego to przypadłość charakterystyczna nie tylko dla ludzi. Różne rodzaje zwierząt domowych, w tym psy, mogą z nią się zmagać. Choroba ta jest często powiązana z nieswoistym zapaleniem jelit.

Psy, podobnie jak koty, są bardzo podatne na zapalenie jelita grubego, co wiąże się z dyskomfortem oraz występowaniem wielu objawów. Jelito grube to część układu pokarmowego, która zajmuje się końcowymi etapami trawienia, takimi jak wchłanianie wody czy formowanie stolca oraz jego wydalanie. To właśnie w jelicie grubym, a dokładnie w okrężnicy, woda z przetrawionego pożywienia jest wchłaniana. Jednak jeśli rozwinie się stan zapalny, kosmki jelita grubego nie są w stanie wchłonąć wody, a efektem tego jest biegunka.

Objawy zapalenia jelita grubego

Skąd mam wiedzieć, że mój pies cierpi na zapalenie jelita grubego? Zwróć uwagę na następujące charakterystyczne symptomy:

 • Częste, niewielkie ilości półpłynnego lub płynnego kału;
 • Biegunka;
 • Napięcie lub widoczny dyskomfort podczas wypróżnienia. Napięcie może być również odczuwalne po wypróżnieniu;
 • Niewielkie ilości jasnoczerwonej krwi w kale;
 • Krew i śluz w kale (często zdarza się to w przypadku przewlekłego zapalenia jelita grubego);
 • Wyrażenie pilnej potrzeby wypróżnienia się i konieczność częstego wypróżniania się;
 • Wymioty;
 • Utrata wagi (jest to rzadki objaw).

Należy pamiętać, że objawy zapalenia jelita grubego lub okrężnicy mogą się różnić z przypadku na przypadek. Zależy to od stopnia zaawansowania choroby i reakcji organizmu psa. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów u swojego psa lub podejrzewasz, że Twój pies ma zapalenie jelita grubego, najlepszą rzeczą będzie wizyta u weterynarza w celu uzyskania fachowej pomocy.

Dwa typy zapalenia jelit u psa

Istnieją dwie podstawowe formy zapalenia jelita grubego.

Ostre

Ostre zapalenie jelita grubego ma miejsce wtedy, gdy u psa nagle pojawiają się objawy. Ta forma jest często związana ze stresem. Na przykład, może wystąpić, gdy pies podróżuje lub odwiedza groomera. Objawy ostrego zapalenia jelita grubego mogą się również pojawić, gdy pies zje coś, czego nie powinien. Często ta forma zapalenia ustępuje samoistnie. Warto jednak odwiedzić weterynarza, jeśli objawy po dwu dniach nie ustępują.

Przewlekłe

Przewlekłe zapalenie jelita grubego to takie, w którym pies doświadcza objawów wielokrotnie w ciągu miesiąca, jak nie dłużej. Stan ten nie ustępuje samoistnie, dlatego wizyta u weterynarza w celu uzyskania pomocy jest konieczna.

Inne, mniej znane formy zapalenia jelita grubego to:

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest to forma prowadząca do choroby jelita drażliwego i charakteryzuje się ciągłym stanem zapalnym i owrzodzeniem jelita grubego
 • Ziarniniakowe zapalenie jelita grubego – jest to rzadka forma, która dotyka niektórych ras psów, takich jak buldogi francuskie i boksery.

Co powoduje zapalenie jelita grubego?

Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych przyczyn zapalenia jelita grubego u psa.

 • Infekcja w przewodzie pokarmowym
 • Robaki jelitowe lub pasożyty
 • Choroby takie jak zespół jelita drażliwego, choroby immunologiczne, zapalenie trzustki i rak jelita
 • Alergie pokarmowe lub niewłaściwa dieta
 • Infekcje glonowe lub grzybicze
 • Mechaniczne uszkodzenie jelita grubego
 • Stres (wywiera presję na układ odpornościowy psa)
 • Wtórna reakcja na leki lub antybiotyki
 • Bakterie

Należy pamiętać, że przyczyny tej choroby zapalnej u psów mogą się różnić w zależności od psa lub rasy. Może się również różnić w zależności od środowiska.

Jak weterynarze diagnozują tę chorobę?

Najczęściej rozpoznanie zapalenia jelita grubego zależy od objawów klinicznych i wywiadu z właścicielem psa. Lekarz weterynarii może również przeprowadzić mikroskopową ocenę kału Twojego zwierzęcia, aby ustalić, czy cierpi ono na tę chorobę oraz może przeprowadzić inne badania, takie jak badanie odbytnicy, cytologia i badania krwi.

W niektórych przypadkach zapalenia jelita grubego, weterynarz może zlecić wykonanie radiogramu, badania rentgenowskiego, kolonoskopii, biopsji jelita grubego, USG jamy brzusznej czy lewatywy barowej. Te szczegółowe testy pozwolą weterynarzowi zbadać cały układ pokarmowy zwierzęcia w celu potwierdzenia diagnozy oraz wykluczenia innych schorzeń, takich jak nowotwory jelita grubego.

Podczas diagnostyki zapalenia jelita grubego, lekarz weterynarii może również zapytać o następujące kwestie:

 • Historia podróżowania z psem
 • Najczęściej pojawiające się objawy
 • Kontakt z innymi psami lub zwierzętami domowymi
 • Dostęp psa do podwórka bez nadzoru
 • Rodzaj karmy psy jedzą lub jaka jest ich dieta
 • Zmiany w sposobie odżywiania psa

Jak mam karmić psa z zapaleniem jelita grubego?

Niewłaściwa dieta jest jedną z przyczyn zapalenia jelita grubego u psów. Karmienie psa hipoalergiczną karmą może zmniejszyć szanse na wystąpienie tej choroby.

Możesz spróbować również zwiększyć ilość błonnika w diecie swojego psa. Możesz to zrobić dodając kiełki pszenicy, marchew i brokuły. Żywność i suplementy bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, takie jak suplementy z konopi, mogą również złagodzić stan zapalny jelita grubego. 

Na naszej stronie internetowej można znaleźć suplementy konopne stworzone specjalnie dla psów w postaci olejków o różnych smakach i zawartości procentowej CBD, które można dodawać do karmy lub bezpośrednio do jamy ustnej.

Ewentualnie odstawienie karmy dla psów lub poszczenie przez jeden lub dwa dni może pomóc, jednak nie głodź swojego psa!

Leczenie zapalenia jelita grubego u psów

Leczenie powinno być ustalane indywidualnie. Lekarz weterynarii może wybrać jeden z następujących zabiegów:

 • Odrobaczanie, jeśli twój pies jest podejrzany o posiadanie robaków lub pasożytów
 • Leczenie probiotykami, aby pomóc w zwalczaniu pasożytów i bakterii, które powodują zapalenie
 • Leki przeciwbakteryjne do leczenia infekcji i pozbywania się bakterii
 • Leki przeciwzapalne

Należy pamiętać, powyższe zabiegi nie wykonujemy na własną rękę, a jedynie pod kontrolą doświadczonego lekarza weterynarii. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby oraz intensywnych biegunek, weterynarz może podjąć decyzję o pozostawieniu psa w klinice na obserwacji. Jeśli pozwolą Ci zabrać psa do domu, należy postępować zgodnie z instrukcjami weterynarza, który dokładnie opisze jak leczyć i opiekować się zwierzęciem. Tylko wtedy zmniejszysz ryzyko nawrotu biegunki.

9 zasad profilaktyki

Nie musisz czekać, aż Twój pies zachoruje na zapalenie jelita grubego. Zapobieganie tej chorobie jest łatwiejsze niż jej leczenie. Poniżej przedstawiamy dziewięć zasad, którymi warto się na co dzień kierować:

 1. Regularnie badaj psa na obecność robaków, bakterii i pasożytów
 2. Staraj się zminimalizować stres w życiu Twojego psa
 3. Upewnij się, że Twój pies ma dobrze zbilansowaną dietę
 4. Nie podawaj psu żadnych niezdrowych smakołyków ani pokarmów
 5. Chroń psa przed przypadkowymi przekąskami, trzymając śmieci, resztki z obiadu i inne szkodliwe produkty poza zasięgiem psa
 6. Unikaj gwałtownych zmian w diecie swojego psa, zwłaszcza jeśli ma on wrażliwy żołądek
 7. Upewnij się, że Twój pies ma aktualne szczepienia zalecane przez weterynarza
 8. Ogranicz kontakt swojego psa z potencjalnie chorymi psami, szczególnie w miejscach publicznych
 9. Trzymaj psa na smyczy, aby zapobiec zjedzeniu przypadkowych rzeczy.

Na zakończenie: co się stanie jeśli u Twojego psa zostanie zdiagnozowane zapalenie jelita grubego?

Po wizycie u weterynarza i otrzymaniu niezbędnej pomocy, rokowania dla psa z zapaleniem jelita grubego są często doskonałe. Oznacza to, że pies z zapaleniem jelita grubego prawdopodobnie w krótkim czasie powróci do normalnego stanu. Na przykład, w przypadku ostrego zapalenia jelita grubego, można spodziewać się powrotu do zdrowia w ciągu trzech do pięciu dni. Jednak w przypadku przewlekłych lub nawracających przypadków zapalenia jelita grubego, można oczekiwać powrotu do zdrowia w nieco ponad tydzień. Dzięki odpowiedniemu leczeniu po zdiagnozowaniu przyczyny, można uniknąć nawrotu choroby. Warto również stosować środki zapobiegawcze, jak na przykład ścisła dieta.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS