Skuteczne wskazówki żywieniowe dotyczące niedoboru witaminy D3: co należy jeść?

Skuteczne wskazówki żywieniowe dotyczące niedoboru witaminy D3: co należy jeść?

Wstęp

Witamina D3, często nazywana "witaminą słońca", jest niezbędna dla naszego zdrowia. Pomaga w absorpcji wapnia i fosforu, podtrzymuje zdrowe kości i zęby, a także wspomaga układ odpornościowy. Ale co zrobić, gdy mamy jej niedobór? Jakie pokarmy mogą nam pomóc uzupełnić niedobór witaminy D3? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co jeść na niedobór witaminy D3?

Wysokiej jakości źródłem witaminy D3 są tłuste ryby, takie jak śledź, makrela czy łosoś. Innymi produktami bogatymi w tę witaminę są olej z wątroby dorsza, żółtko jaj, grzyby jadalne a także żywność wzbogacona, na przykład margaryna. Roślinne źródła witaminy D są dość ograniczone i występują w śladowych ilościach.

Które owoce i warzywa zawierają witaminę D3?

Z owoców i warzyw witaminę D3 można znaleźć w awokado i grzybach. Jednakże, weganie należą do grupy osób, które mogą mieć trudności z naturalnym dostępem do tej witaminy z pożywienia. Na szczęście na rynku dostępne są suplementy witaminy D3 pochodzenia roślinnego tutaj 

Które pokarmy są bogate w witaminę D3?

Większość pokarmów bogatych w witaminę D to produkty odzwierzęce. Na czołowych miejscach znajdują się białko małży, olej z wątroby dorsza i tłuste ryby, a także żółtka jaj. Innym istotnym źródłem witaminy D są grzyby dzikie.

Czym jest drapieżnik witaminy D?

Drapieżnikami witaminy D są czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jej absorpcję i przemianę w organizmie. Należą do nich leki na różne choroby, m.in. leki przeciwpadaczkowe, przeciwnowotworowe czy kortyzon, a także niektóre leki ziołowe. Jednym z nich jest popularne ziele dziurawca.

Co szybko pomaga przy niedoborze witaminy D?

Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminę D. Proces ten zachodzi w skórze pod wpływem promieni UV-B. Wystarczy krótkotrwałe zestawienie twarzy, dłoni i ramion na działanie promieni słonecznych bez ochrony przeciwsłonecznej kilka razy w tygodniu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zdrowym rozsądku i unikać poparzeń słonecznych tutaj 

Podsumowanie

Zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy D3 jest kluczowe dla naszego zdrowia. Jeśli zauważymy objawy jej niedoboru, warto zastanowić się nad odpowiednią zmianą diety i ewentualnie uzupełnieniem niedoborów przy pomocy suplementów. Pamiętajmy jednak, że nadmiar witaminy D3 również może być szkodliwy, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.