Probiotyki na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Probiotyki na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Choroba przewlekła taka jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego bez wątpienia stanowi duże obciążenie dla zdrowia. Medycyna od pewnego czasu coraz bardziej interesuje się użyciem probiotyków jako części leczenia. Ale jakie probiotyki są najskuteczniejsze w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Poniższe informacje powinny dać Ci przegląd możliwych opcji.

Jakie probiotyki stosuje się na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Istnieje wiele rodzajów probiotyków, które mogą być stosowane przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Często wybierany jest szczep Escherichia coli Nissle 1917. Ten szczep został starannie wybrany, ponieważ przez lata okazał się korzystny dla poprawy objawów chorób jelit. W końcu zrównoważona flora jelitowa jest kluczem do poprawy trawienia i zmniejszenia dolegliwości.

Jakie bakterie jelitowe przy zapaleniu jelit?

W leczeniu zapalenia jelit, takiego jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, kluczowe są bifidobakterie i lactobacille. Te probiotyki są preferowane za ich zdolność do utrzymania zdrowej równowagi bakterii w jelicie. Poza tym bifidobakterie są częścią naturalnie występującej flory jelitowej, która pomaga w trawieniu.

Jakie probiotyki przy problemach z jelitami?

Zależnie od typu choroby jelit, istnieją różne zalecenia dotyczące probiotyków. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego często pomocna może być mieszanka kilku różnych probiotyków. Lactobacillus GG oraz Saccharomyces boulardii również wykazały pozytywne efekty.

Co pogarsza objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Wiele pokarmów i nawyków może pogarszać objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W szczególności dotyczy to cukru, łatwo przyswajalnych węglowodanów (takich jak jasne pieczywo) i alkoholu. Ten ostatni może obciążać układ trawienny i osłabiać układ immunologiczny, co dodatkowo pogarsza stan.

Co najlepiej pomaga na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Inaczej niż probiotyki, które mogą pomóc złagodzić objawy, dwoma najczęściej używanymi lekami na wrzodziejące zapalenie jelita grubego są aminosalicylany i kortykosteroidy. Ponadto, leki immunosupresyjne, które tłumią aktywność układu immunologicznego, mogą pomóc pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby.

Na koniec pokazuje się, że zrównoważona kombinacja probiotyków i leków może pomóc kontrolować wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jest jednak ważne, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakiejkolwiek nowej suplementacji lub zmiany w diecie, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na określone leczenia.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.