Jakie probiotyki na łuszczycę?

Jakie probiotyki na łuszczycę?

Łuszczyca, od której choruje na świecie miliony ludzi, to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry. Rola probiotyków w leczeniu łuszczycy zyskuje na znaczeniu w ostatnich latach, dzięki coraz mocniejszemu potwierdzeniu teorii o osi jelito-skóra. W tym artykule przyjrzymy się związkom między łuszczycą a mikrobiomem jelitowym oraz zwrócimy uwagę na korzyści wynikające związane z użyciem konkretnych probiotyków w leczeniu tego schorzenia.

Zdrowie odzwierciedlane w ciele: jelita i skóra

Istnieje wyraźny związek między zdrowiem jelit a zdrowiem skóry. W przypadku łuszczycy mikrobiologiczna różnorodność skóry jest znacząco zmieniona, z wyraźnym niedoreprezentowaniem bakterii takich jak Cutibacterium, Burkholderia i laktoza oraz z dominacją innych, takich jak Corynebacterium, Neisseria, Finegoldia i niektóre gatunki grzybów.

Co brakuje organizmowi w przypadku łuszczycy?

U osób cierpiących na łuszczyce, organizm często ma niedobór istotnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, D i E. Fitokomponenty pochodzące z owoców i warzyw mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów i stabilizować skórę. Dlatego prawidłowe i zrównoważone odżywianie może odgrywać kluczową rolę w leczeniu łuszczycy.

Jakie probiotyki są dobre dla skóry?

Stosowanie określonych szczepów bakterii probiotycznych może pozytywnie wpływać na mikrobiom skóry. Badania sugerują, że probiotyczne szczepy takie jak Lactobacillus acidophilus W22, W37 i W55 oraz Bifidobacterium bifidum W23 mogą zapewnić specjalną ochronę dla zdrowia skóry.

Jakie probiotyki na łuszczycę?

Takie same probiotyki mogą być również pomocne w leczeniu łuszczycy. Zarówno substancja czynna stosowana zewnętrznie (z nieżywego ekstraktu bakterii Vitreoscilla filiformis), jak i probiotyk doustny (L. paracasei) pomogły poprawić objawy, zmniejszyć zaczerwienienia i stan zapalny skóry.

Co pić w przypadku łuszczycy?

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe. Spożywanie co najmniej 1,5 litra wody lub niesłodzonych napojów na dzień zapewnia odpowiednie nawodnienie, które pomoże utrzymać zdrową skórę.

Jakiej witaminy brakuje przy łuszczycy?

Oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym, różne witaminy mogą poprawić stan skóry. Witaminy A, C, D, E, a także fitokomponenty mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia łuszczycy i stabilizować skórę.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.