Jak szybko działają tabletki z witaminą D3?

Jak szybko działają tabletki z witaminą D3?

Wprowadzenie

W witaminie D3 jest sekret zdrowia ukryty prosto przed naszymi oczami - w słońcu. Jest to unikalna witamina, która może być syntezowana w naszej skórze pod wpływem promieniowania UV. Pomimo jej naturalnej dostępności, wielu ludzi ma niedobór witaminy D3. Aby to przeciwdziałać, tabletki witaminy D3 staja się coraz bardziej popularne. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiało Cię, jak szybko takie tabletki zaczynają działać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak szybko działają tabletki witaminy d3?

Gdy zdecydujesz sieć na suplementację witaminą D, najpierw musisz wiedzieć, że szybkość jej działania jest zależna od stopnia niedoboru tej witaminy w Twoim organizmie. Zwykle, aby zwiększyć jej poziom, potrzebne są kilka tygodni. Mówiąc inaczej, poważniejszy niedobór witaminy D wymaga więcej czasu na uzupełnienie zapasów i rozpoczęcie działania.

Jak szybko wchłaniana jest witamina D3?

Należy zdać sobie sprawę, że witamina D nie jest wchłaniana natychmiastowo. Generalnie, im poważniejszy jest twojej witaminy D, tym dłużej potrzebujesz na uzupełnienie jej zapasów. Najbardziej dokładne informacje na temat poziomu witaminy D w organizmie można uzyskać poprzez badanie krwi. Zapoznaj się z jak prawidłowo dawkować witaminę D3.

Jak długo działają tabletki witaminowe?

Wchłanianie witaminy D przez organizm nie jest procesem natychmiastowym. Wymaga ono czasu, który jest różny dla różnych osób i zależy od wielu czynników. W tym miejscu ważne jest zrozumienie, że proces ten ma kluczową rolę w skuteczności suplementacji witaminą D3.

Aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D, skóra potrzebuje około połowy tak zwanej minimalnej dawki rumieniowej - tj. dawki promieniowania UV, po której skóra zaczyna się lekko czerwienić w ciągu następnych godzin.

Nie jest łatwo określić uniwersalnego czasu, który jest potrzebny do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D. Jest to przede wszystkim zależne od ilości promieniowania UV, do jakiego jesteśmy narażeni. Generalnie, aby skóra wytworzyła wystarczającą ilość witaminy D, potrzebuje ona około połowy tak zwanej minimalnej dawki rumieniowej. Jest to dawka promieniowania UV, po której skóra zaczyna się lekko czerwienić w ciągu następnych godzin.

Czy powinienem przyjmować witaminę D3 codziennie?

Zgodnie z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) tolerowane całkowite dzienne spożycie witaminy D3 dla osób dorosłych wynosi 100 µg (4000 IU). To pokazuje, że dawki witaminy D3 powyżej zalecanego dziennego spożycia mogą być bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych. 

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.