CZY KONOPIE URATUJĄ ŚWIAT?

planeta ziemia

Konopie to jedyna roślina, która może cię wyżywić, ubrać, zapewnić dach nad głową i wyleczyć. Można je wykorzystać na milion różnych sposobów - suplementy diety, leki, włókno na ubrania, materiały termoizolacyjne czy beton konopny. Tego nikt nie może tego zaprzeczyć. Ale w jaki sposób mogą konopie uratować naszą planetę?

Plastik konopny

Nasza zależność od tworzyw sztucznych, potocznie nazywanych plastikiem, na druzgocący wpływ na planetę. Na szczęście zdajemy sobie z tego sprawę, i coraz to częściej zaczynamy stosować zamienniki poprzez używanie torebek spożywczych wielokrotnego użytku, przenośnych metalowych słomki, a plastikowe kubki i sztućce zamieniamy na te z drewna. A gdybyśmy tak zaczęli stosować plastik konopny?

Konopie są znacznie lepszym źródłem do produkcji tworzyw sztucznych, ponieważ zawierają około 65–70% celulozy. Plastik konopny jest niedrogim i naturalnym tworzywem, który przebija konkurencję pod względem właściwości takich jak wysoka sztywność i wysoka tolerancja na ciepło. Jest niesamowicie mocny i można go nawet stosować do budowy domów i samochodów. Dodatkowo rozkłada się w przeciągu kilku miesięcy.

Plantacje konopi są również bardziej wydajne niż plantacje bawełny. Aby pozyskać 1kg włókna potrzebne jest ok. 9.123 akra bawełny, podczas gdy konopi wystarczy 2.124 akry. Dodatkowo produkcja bawełny przyczynia się do niedoboru wody oraz zanieczyszczeń wód gruntowych, spowodowane stosowaniem chemii i pestycydów.

kup olej cbd

Konopie nie potrzebują pestycydów

Konopie można uprawiać bez stosowania herbicydów, pestycydów czy środków grzybobójczych. Znajdują się one w pierwszej piątce 23 upraw, które są pod tym względem przyjazne środowisku, osiągając lepsze wyniki niż wszystkie główne uprawy, takie jak pszenica, kukurydza czy rzepak.

Konopie i regeneracja gleby

Konopie usuwają szkodliwe chemikalia i zanieczyszczenia, jednym słowem - konopie odtruwaja glebę. Ponadto łodyga i liście, które są pełne składników odżywczych, rozkładając się w glebie, uzupełniają ją w cenne składniki.

Zwiększona produkcja tlenu

Konopie wdychają czterokrotnie więcej dwutlenku węgla niż drzewa. Jeden hektar konopi przemysłowych może pochłonąć nawet 15 ton CO2, podczas gdy samo użytkowanie gruntów rolnych emituje ok. 3 ton na hektar. Szybki rozwój konopi sprawia, że jest jest to jedno z najszybszych dostępnych narzędzi do konwersji CO2 na biomasę, bardziej wydajne niż leśnictwo.

Na ratunek drzewom

Prognozuje się, że do 2030 roku aż 55% lasów deszczowych może zniknąć. Drzewa to nie tylko źródło desek i budulca, to przede wszystkim papier. W obu przypadkach można jednak zastąpić drzewa konopiami. Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu. Konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca do rok, dodatkowo ich koszenie nie przynosi szkody środowisku, tak jak to powoduje wycinka lasów. No i nie zapominajmy, papier konopny może być produkowany bez uwalniania szkodliwych dioksyn oraz jest bardziej trwały niż papier drzewny.

Pamiętajmy, konopie to nie tylko olejki CBD. Wystarczy tylko chcieć z nich skorzystać!

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.