Co to jest THCV?

THCV

THCV czyli tetrahydrokannabiwarin jest fitokannabinoidem często określanym jako kuzyn THC. Mają one podobne struktury molekularne. Ale czy THCV posiada właściwości psychoaktywne? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

W badaniach, główne kannabinoidy określa się mianem „wielka szóstka”, oto one: THC, CBD, CBG, CBN, CBC oraz THCV. Wykorzystanie fitokannabinoidów do zastosowań medycznych staje się coraz popularniejsze.

Obecnie są w toku badania nad wykorzystaniem marihuany medycznej przy następujących schorzeniach: zaburzenia neurologiczne i neurodegeneracyjne, choroba Parkinsona, lęk, choroby kości, choroby zapalne i inne.

„Wielka szóstka” kannabinoidów, w tym THCV, i ich skutki.

„Tetrahydrokannabiwarin” to niezły kąsek! Mimo, że ma działanie tłumiące apetyt.

Dlatego w ramach naszego biegu po zrozumienie i wiedzę o kannabinoidach, niniejszy artykuł omawia następujące kwestie (biorąc pod uwagę źródła naukowe):

 • THCV: Co to jest, gdzie można go znaleźć, kiedy go odkryto.
 • Podobieństwa i różnice pomiędzy THCV a THC.
 • Czy THCV daje efekt odurzający?
 • Interakcja z systemem endokannabinoidowym.
 • Czy THCV jest legalne?
 • Co mówią badania na temat THCV?

THCV: Co, gdzie i jak?

Jest to jeden z fitokannabinoidów, który możemy znaleźć w konopiach, zwłaszcza w szczepach rosnących w określonych lokalizacjach geograficznych. Źródła badań mówią, że został ono odkryte w 1973 roku.

kup olej cbd

Gdzie można go znaleźć?

 • Według badania z 2004 roku wspierającego koncepcję dwóch gatunków konopi, przeprowadzono badanie próbek tych roślin pochodzących ze 157 lokalizacji, w celu określenia różnic w zawartości w nich CBD i THC. Na podstawie różnic genetycznych i morfologicznych wyróżniono dwa biotypy Cannabis sativa (konopie siewne) i cztery biotypy Cannabis indica (konopie indyjskie).
 • Okazało się, że rośliny charakteryzujące się stosunkowo wysokim poziomem THCV i/lub CBDV, występowały typowo tylko w odmianie indyjskiej.
 • Egzemplarze C. indica pochodzące z krajów azjatyckich (Afganistan, Chiny, Indie, Nepal, Tajlandia) i afrykańskich (Gambia, Lesotho, Nigeria, RPA, Suazi) zawierają dużą ilość THCV.

W jaki sposób powstaje THCV?

 • Kannabigerol (CBG) jest kannabinoidem macierzystym. Rodzi się z niego kilka innych kannabinoidów.
 • Na przykład, kannabichromen (CBC), kannabidiol (CBD), tetrahydrokannabinol (THC) i inne.

  Ponieważ CBG przekształca się w inne związki podczas fazy wzrostu, w dojrzałej roślinie zostają go tylko niewielkie ilości. Dlatego ekstrakcja CBG stanowi nie lada wyzwanie.

  • Podobna seria związków posiadających propylowe łańcuchy boczne powstaje z CBGV m.in. THCV, CBCV (kannabiwarichromen) i CBDV (kannabidiwarin).

  Co więcej, THCV zaczyna życie jako CBGVA (kwas kannabigerowarynowy). CBGVA jest prekursorem THCVA, CBDVA i CBCVA. Kannabinoidy te stają się farmakologicznie aktywne po nastąpieniu procesu dekarboksylacji.

  Dopiero kiedy THCA zmieni swoją kwasową postać na neutralne THC, zaczyna dawać po spożyciu efekt odurzający. THCV daje połączony efekt z THC.

  Nadal pozostaje jednak pytanie czy THCV ma działanie psychoaktywne?

  Czy THCV działa psychoaktywnie?

  Cóż, odpowiedź brzmi: tak i nie.

  Podczas gdy niektóre badania piszą o braku efektów psychoaktywnych, inne stwierdzają, że wysokie dawki THCV mogą wzmacniać działanie THC.

  • Badania na gryzoniach wskazują na brak efektów psychoaktywnych THCV. Inne zaobserwowane pozytywne działania, obejmowały tłumienie apetytu, zwiększenie sytości oraz zwiększenie poziomu metabolizmu.
  • Dawkowanie to klucz do sukcesu. Wysoka dawka może zmieniać oddziaływanie na receptory, co da działanie psychoaktywne.
  • THCV może sprawić, że THC wchłonie się szybciej i da nagły efekt odurzenia.

  Ma bardzo silne działanie stymulujące. Umysł funkcjonuje jasno przy jednoczesnym uczuciu upojenia.

  Badanie na temat THCV

  Należy podejmować dalsze działania, w celu zbadania podwójnego działania farmakologicznego THCV, ponieważ związek ten wykazuje działanie agonistyczne i antagonistyczne na receptory CB1 i CB2.

  Podobieństwa i różnice pomiędzy THCV a THC

  Weźmy teraz pod uwagę dwie kwestie:

  (i) obecnie dostępne badania na temat THCV są ciągle w toku, ich wyniki są niejednoznaczne i ograniczone,

  (ii) dawkowanie jest kluczowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę kiedy chcemy określić efekty uboczne lub właściwości kannabinoidów.

  Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się najpierw podobieństwom pomiędzy THCV i THC.

  • Oba związki są fitokannabinoidami pochodzącymi z roślin konopi.
  • Oba wchodzą w interakcję z receptorami CB1 i CB2. Badania farmakologiczne dotyczące THCV i jego wpływu na receptor CB1 przeprowadzone na myszach wykazały, że syntetyczny THCV ma podobne właściwości do tych, które posiada THC. Jest też częściowym agonistą receptora CB2. Jednak wyniki te są niejednoznaczne. Tym bardziej, że rezultaty niektórych eksperymentów pochodzą z modeli zwierzęcych a inne z modeli z poziomu komórkowego.

  Teraz popatrzmy na różnice.

  • THCV jest propylowym analogiem THC. Innymi słowy, zawiera grupę propylową (3 atomy węgla), a nie pentylową (5 atomów węgla).
  • Kwasowym prekursorem THC jest THCA, który powstaje z CBGA. Proces dekarboksylacji THCA (zachodzący w wyniku poddania go działaniu ciepła, światła i jego starzenia), skutkuje powstaniem THC. Natomiast THCV najpierw ma postać CBGVA (kwas kannabigerowarynowy), a następnie (kwas tetrahydrokannabiwarynowy) THCVA. Po dekarboksylacji przybiera postać THCV.
  • Przeważnie THCV występuje w konopiach w małych ilościach, a ilość THC jest duża (w różnych częściach rośliny, a najwięcej w trychomach).

  Interakcja THCV z systemem endokannabinoidowym

  • THCV działa jako antagonista receptora CB1 i częściowy agonista receptora CB2, hamując działanie psychotropowe THC.
  • THCV wchodzi w interakcje z innymi receptorami i kanałami TRP (TRP, TRP1) wywierając działanie przeciwpsychotyczne. Jego potencjał terapeutyczny na funkcje poznawcze, oraz działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i neuroochronne, jest ciągle w fazie badań.

  Wyniki badań dotyczących THCV

  Potencjał THCV we wspomaganiu utraty wagi, jest jednym z najistotniejszych odkryć jakie przyniosły badania.

  • Badanie z 2013 roku dotyczące THCV mówi o jego zdolności do leczenia nietolerancji glukozy związanej z otyłością, ponieważ jest on odwrotnym agonistą/antagonistą CB1. Badania przedkliniczne na modelach mysich wykazały, że THCV zmniejszał nietolerancję glukozy i zwiększał wrażliwość na insulinę w sposób zależny od dawki.
  • Ponadto, zdolność THCV do ograniczania apetytu, może pomagać w redukcji masy ciała. Z jego właściwości mogą również skorzystać pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2, którzy doświadczają nietolerancji glukozy związanej z otyłością czy też zespołu metabolicznego.
  • Trwają również badania nad obiecującym potencjałem leków na bazie kannabinoidów przy chorobach neurodegeneracyjnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na zdolność THCV do łagodzenia objawów choroby Parkinsona oraz na działanie neuroprotekcyjne tego związku, które zaobserwowano w modelach zwierzęcych.
  • Co ciekawe, próby przedkliniczne pokazały, że THCV ma działanie przeciwzapalne przy podaniu miejscowym.

  Podsumowując, chociaż THCV nie jest tak dobrze znany jak THC i CBD, fakt, że nie ma działania psychoaktywnego, a wywiera podwójne, agonistyczne i antagonistyczne, działanie na receptory CB1 i CB2, wskazuje na to, że związek ten może mieć wielką wartość dla medycyny. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań, aby wyodrębnić każdą z właściwości terapeutycznych THCV tak, aby można było opracować jego zastosowanie i wykorzystać je do leczenia chorób zagrażających życiu.

  Czy THCV jest legalne?

  W Stanach Zjednoczonych, THCV nie jest wymienione na liście twardych narkotyków. Nie wspomina o nim również konwencja o substancjach psychotropowych. Jednak, ponieważ THCV jest powszechnie uważany za analog THC, posiadanie i używanie THCV może zależeć od przepisów prawnych państwa, w którym mieszkasz.

  Podsumowanie

  Konopie są bezsprzecznie jednym z błogosławieństw natury. Zgłębiając wiedzę na temat poszczególnych kannabinoidów, odkrywamy coraz to nowe fakty. Mimo, że temat jest intrygujący, to odpowiedzialność za bezpieczeństwo stosowania i odpowiednie dawkowanie, w celu uniknięcia efektów niepożądanych, leży po stronie użytkowników.

  • THCV i THC to główne związki odpowiedzialne za wywoływanie efektu odurzającego.
  • W fazie wzrostu rośliny, ilość i jakość kannabinoidów, terpenów i flawonoidów cały czas się zmienia.
  • Ciepło, światło, odmiana, warunki klimatyczne, proces dojrzewania i starzenia, to tylko niektóre z czynników wpływających na zmiany zachodzące w roślinie konopi. Zmiany te skutkują setkami odmian związków chemicznych.
  • Obecne ustalenia dotyczące THCV są niestety ograniczone przez zbyt małą liczbę jednoznacznych dowodów oraz zbyt małą liczbę przebadanych próbek. Obecnie dostępne dane należy z ostrożnością weryfikować.
  • THCV jest obecne w marihuanie medycznej wraz z innymi kannabinoidami, które obejmują: CBD, CBN, CBG, CBC, CBV, CBDV. Oczyszczona czy wyizolowana postać nie jest dostępna do użytku medycznego ani w formie jakiegokolwiek produktu dostępnego na rynku.
  • Badania farmakologiczne skupiają się obecnie na zakresie i możliwościach THCV w marihuanie medycznej. Ponadto, istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań w celu optymalizacji dawki, dróg podawania i oceny efektów terapeutycznych kannabinoidów.
  Powrót do blogu
  POPRZEDNI WPIS

  NASTĘPNY WPIS

  Zostaw komentarz

  Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.