Kilka słów o CBN - co to jest?

susz konopny

O nietypowym pochodzeniu i właściwościach kannabinoidu, którego znamy jako CBN.

Konopie to nie tylko olej konopny z nasion, który można dodać do sałatek, to również skarbnica korzystnych dla organizmu ludzkiego związków organicznych, takich jak flawonoidy, terpeny czy kannabinoidy. Według niektórych analiz, w konopiach wyróżnia się obecnie ponad 400 związków, z czego 60 to same kannabinoidy, takie jak CBD, THC czy CBG. Na tle tych wszystkich kannabinoidów jeden zdecydowanie się wyróżnia – jest to kannabinol (CBN). Zastanawiacie się dlaczego?

Nietypowe pochodzenie CBN

Kannabinoidy nie tworzą się od razu. Są one efektem końcowym skomplikowanych procesów chemicznych jakie zachodzą w roślinie w miarę jej dojrzewania. U podstaw wszystkich kannabinoidów znajduje się ten sam związek chemiczny – kwas kannabigerolowy (CBGA), który pod wpływem enzymów i w wyniku procesu dekarboksylacji przeradza się w CBD, THC czy CBG, ale nie w CBN, przynajmniej nie bezpośrednio. Jeśli mielibyśmy przełożyć związek między CBGA a pozostałymi kannabinoidami na relacje międzyludzkie i jeśli potraktujemy proces dekarboksylacji jako ‘okres dojrzewania’, to można spokojnie powiedzieć, że CBGA jest ‘matką’ CBD, THC czy CBC, ale ‘babką’ CBN, gdyż ‘matką’ jest tak naprawdę THC. Zgadza się, psychoaktywne THC. 

Z punktu widzenia chemika, kannabinol (CBN) powstaje z THC, gdyż jest produktem jego utleniania. Do utleniania THC dochodzi, kiedy konopie są przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Do przekształcenia THC w CBN dojdzie za każdym razem, gdy substancja ta zostanie wystawiona przez dłuższy na działanie powietrza (w mniejszym stopniu na światło i temperaturę).

Charakterystyka i zastosowanie kannabinolu

Przez wiele lat uważano CBN za nieaktywny składnik konopi, za produkt uboczny niewłaściwego przechowywania suszu konopnego i jego starzenia się. Jednak w ostatnich latach CBN zaczął być postrzegany przez pryzmat swoich właściwości terapeutycznych. Podobnie jak w przypadku innych kannabinoidów CBN oddziałowuje na układ endokannabinoidowy i na receptory CB1 i CB2. Jakich właściwości i jakiego działania możemy się spodziewać?

kup olej cbd

CBN może działać uspokajająco i usypiająco

CBN wykazuje potencjalne właściwości usypiające, a przede wszystkim uspokajające. Często nazywany jest „najbardziej uspokajającym kannabinoidem” jaki do tej pory odkryto. Przekonali się o tym uczestnicy badania, przeprowadzonego w latach 70 ubiegłego wieku, którym podawany był CBN. Z kolei badanie przeprowadzone na gryzoniach wykazało, że CBN znacząco może wydłużać czas snu w porównaniu z innymi kannabinoidami.

CBN może działać psychoaktywnie

Będąc pochodną THC, CBN zachował psychoaktywne właściwości, ale są one do 10 razy słabsze. CBN może zwiększać również potęgować doznania wywołane THC.

CBN wykazuje właściwości przeciwzapalne

Podobnie jak inne kannabinoidy, kannabinol wykazuje działania przeciwzapalnie. Taki wniosek można wyciągnąć na podstawie badania przeprowadzonego w 2016 roku na gryzoniach. Dzięki temu CBN może się okazać skuteczne w chorobach skóry, takich jak łuszczyca, czy w leczeniu oparzeń i zakażeń bakteryjnych, np. MRSA.

CBN może pobudzać apetyt

To kolejna właściwość jaką można przypisać CBN na podstawie badania z 2012 roku. Szczególnie przydatna osobom cierpiącym na anoreksję oraz dla tych, u których brak apetytu jest wynikiem choroby.

Potencjał CBN

Dotychczasowe badania nad CBN prawdopodobnie nie odkryły pełnego potencjału tego kannabinoidu. Po części dlatego, że analizy przeprowadzano głównie na zwierzętach, ale również dlatego, że badania poświęcone CBN są tak nieliczne. Czy w przyszłości to się zmieni?

Na rynku produktów konopnych nie znajdziesz wiele produktów poświęconych wyłącznie CBN ze względu na warunki jakie muszą być spełnione do jego wyprodukowania. Kannabinol możesz jednak znaleźć w olejach CBD full spectrum. Aby mieć całkowitą pewność, że olejek konopny CBD, który wybierzesz zawiera CBN, zajrzyj do raportu z analizy chromatograficznej kannabinoidów.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.