Dlaczego mój pies ma nieświeży oddech?

Dlaczego mój pies ma nieświeży oddech?

W skrócie:

Nieświeży oddech u psów może być oznaką choroby zębów lub dziąseł albo innego schorzenia.

Łatwiej zapobiec nieświeżemu oddechowi niż go wyleczyć. Można to osiągnąć dzięki szczotkowaniu zębów swojego pupila dwa razy w tygodniu, częstując go przekąskami do żucia i proponując odpowiednie zabawki.

Nieświeży oddech może być objawem chorobowym, np. choroby nerek, pamiętaj więc, aby odbywać z psiakiem regularne kontrole weterynaryjne.

Porozmawiajmy o psim oddechu

Zauważyłeś nieświeży oddech u swojego psa? Cóż… nie jesteś sam. Nawet jeśli pilnowałeś dokładnej higieny zwierzęcia, to czasami ten okropny oddech nawraca. Niestety może to wpływać na relację i więź z psem, ponieważ nikt nie chce zbliżać się za bardzo do pyska, z którego wydobywają się takie zapachy. Poza tego typu niedogodnościami, niemiła przypadłość psiej jamy ustnej może być oznaką psującego się zęba lub choroby.

Zanim poczęstujesz swojego pupila psimi miętówkami, postaraj się dokładnie zidentyfikować jaki jest rzeczywisty problem i z czego on wynika. Dzięki temu będziesz mógł zacząć leczenie przyczyn, a nie tylko łagodzić skutki. Poniżej dowiemy się jakie są przyczyny przykrego oddechu u psów oraz jak można mu zapobiegać i go leczyć.

Możliwe przyczyny nieświeżego oddechu u psów

Choroby przyzębia

Częstą przyczyną nieświeżego oddechu u psów są choroby przyzębia. Co to takiego? Są to choroby dziąseł spowodowane zakażeniem tkanek utrzymujących ząb na miejscu. Pojawiają się z powodu gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego wzdłuż linii dziąseł psa. Choroba dotyka zarówno dorosłych, jak i młodych psów. Ten nieprzyjemny problem staje się oczywisty nawet zanim pies skończy trzy lata, a długo nieleczony, będzie narastał i może wywołać problemy z wątrobą, nerkami i sercem.

Ząbkowanie

Szczenięta są słodkie, rozbrykane, a ich oddech zazwyczaj przyjemny, ale podczas ząbkowania może stać się okropny. To dlatego, że większość z nich bawi się zabawkami, które mogą spowodować uszkodzenie dziąseł. Często przy wyrzynaniu zębów, u szczeniąt pojawiają się bakterie wzdłuż linii dziąseł. Jeśli wystąpi też krwawienie, to może ono stać się pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie przykrego oddechu.

Cukrzyca

U psa z cukrzycą, nieprzyjemny oddech jest dość charakterystyczny. Przypomina aceton, ten sam, którego często używa się do usuwania lakieru z paznokci. Psy chore na cukrzycę, podobnie jak ludzie, będą miały wysoki poziom ciał ketonowych we krwi, co czyni ją bardziej kwasową. Ketony wydają nieprzyjemny, stęchły zapach nieświeżych owoców lub spalenizny. Jeśli zauważysz, że zapach z pyska twojego pieska przypomina aceton, a nie cierpi on na cukrzycę, należy odbyć konsultację weterynaryjną. Inne objawy cukrzycowe u psów obejmują picie zbyt dużej ilości wody i częste oddawanie moczu, nagłą utratę masy ciała oraz zwiększony apetyt.

Choroby wątroby

Cuchnący oddech może być również oznaką chorób wątroby. Jeśli zauważysz, że twój pies ma ostry, silny, nieświeży oddech, wymiotuje, nie ma apetytu, a jego dziąsła nabrały żółtej barwy, może to oznaczać, że cierpi on na chorobę wątroby. Zapach jest nieco inny niż w przypadku ciężkiej choroby przyzębia, gdyż przypomina martwe zwierzę lub stęchliznę. Choroba jest okropna i zagrażająca życiu, więc należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zaprowadź psa do weterynarza tak szybko jak to możliwe.

Choroba nerek

Czy oddech twojego psa przypomina amoniak lub mocz? Może to być oznaka choroby nerek. Nieprzyjemny zapach moczu powstaje przez nagromadzenie toksyn w organizmie psa, zaś silny zapach amoniaku wskazuje, że nerki zaczynają źle funkcjonować. Pojawiają się przy tym zmiany wagi, apetytu, ilości wypijanej wody i oddawanego moczu. W ekstremalnych przypadkach, gdy uderza choroba, od razu widać jak pies staje się przygnębiony.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Choć są mniej powszechne, to również mogą być przyczyną nieświeżego oddechu u twojego psa. Choroby tego typu mogą pojawić się przez zakażenie bakteriami oraz przyjmowanie leków czy nowych pokarmów. Wszystko, co trafia do jamy ustnej, może również wpłynąć na ogólnie zdrowie psa i spowodować poważną chorobę. Dlatego w przypadku wystąpienia trudnych lub nietypowych objawów, na przykład bólu, wymiotów lub biegunki, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jak zapobiec nieświeżemu oddechowi u psa?

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wyłapanie choroby zanim się ona rozwinie, to najlepsze, co można zrobić w przypadku każdego problemu zdrowotnego u zwierząt domowych. Gdy weźmiesz szczeniaka lub psa, to aby uchronić go przed problemami jamy ustnej i zębów, powinieneś codziennie wykonywać określone czynności. Poniżej opisujemy jak zapobiec nieświeżemu oddechowi u psów, wzmocnić i uchronić ich zęby, dbając o zdrowie jamy ustnej.

Szczotkuj zęby psa co najmniej dwa razy w tygodniu

Jest to najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem walki z nieświeżym oddechem u psa i poprawy stanu jego uzębienia. Powinno się przeprowadzać dokładne szczotkowanie, aby regularnie pozbywać się płytki nazębnej, która gromadzi się przy dziąsłach. Niech to będzie wasz zwyczaj, który pozwoli psiakowi cieszyć się zdrowymi dziąsłami i przyjemnym oddechem.

Odpowiednie zabawki do żucia

Gdy nadejdzie czas ząbkowania, zaopatrz się w odpowiednie zabawki do żucia. Podczas wyrzynania się zębów, pojawia się kilka problemów, a przy tym psa swędzą dziąsła. Jeśli psiak wybierze na swój gryzak nieodpowiedni przedmiot, może zrobić sobie krzywdę. Aby go przed tym uchronić, zaopatrz go w zabawki przeznaczone do gryzienia i żucia. Pomogą mu one wzmocnić zęby, a przy tym usunąć kamień nazębny z jego pyska. To bardzo dobry sposób ochrony zdrowia jamy ustnej psa.

Przekąski lub stixy do żucia

Dla poprawy zapachu z jamy ustnej i jej zdrowia, warto podawać pieskowi specjalne, dentystyczne przekąski do żucia. Pomogą one w usuwaniu płytki nazębnej i bakterii. Będą również doskonałe dla niespokojnych psów, które lubią żuć.

Dbaj o czystość misek na wodę i jedzenie

Pamiętaj o utrzymaniu w czystości psich misek na wodę i karmę. Jak często myjesz miski swojego pupila? Na naczyniach, w których podajemy psu posiłki i wodę, może znajdować się wiele złych bakterii i zarazków, które wpłyną na zdrowie jamy ustnej zwierzęcia. Zwłaszcza, że one same nie pachną zbyt miło. Aby uniknąć pojawienia się tego typu mikrobów, należy czyścić miseczki po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj o tym przynajmniej raz dziennie.

Zdrowa dieta dla zdrowych zębów i dziąseł

Wykorzystaj olej kokosowy do oczyszczania jelit. Olej kokosowy jest świetny do oczyszczania układu pokarmowego psa. Jeśli przyczyną przykrego oddechu zwierzęcia jest coś, co zalega w jego żołądku, to zapach zniknie w ciągu kilku dni. Ustal z weterynarzem odpowiednią dawkę jaką możesz podać swojemu psu.

Wprowadź do diety psiaka owoce i warzywa. Choć psy są mięsożerne, to należy podawać im także warzywa i owoce, takie jak marchew czy truskawki, ponieważ pomagają one w oczyszczaniu jelit. Ponadto, wspaniale wspomagają usuwanie płytki nazębnej, przyczyniając się do eliminacji nieświeżego oddechu. Podobnie jak w przypadku oleju kokosowego, skonsultuj się z weterynarzem, aby ustalić odpowiednią porcję dla swojego zwierzaka. Będzie ona uzależniona od jego wieku, aktywności, chorób i stopnia nieświeżego oddechu.

Ocet jabłkowy również może wspomóc zdrowie jamy ustnej psa. Przyczynia się on do utrzymania lekko kwasowego poziomu pH krwi psa, dzięki czemu zarazki nie rozmnażają się nadmiernie. Ocet przyspiesza też gojenie ran w jamie ustnej zwierzęcia. Wykazano, że wyższe poziomy kwasowości octu jabłkowego rozbijają płytkę nazębną i kolonie bakterii na zębach, dzięki czemu pysk pozostaje zdrowy.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu u mojego psa?

Aby pozbyć się nieświeżego oddechu u swojego zwierzaka, możesz wykorzystać powyższe porady profilaktyczne. Niemniej jednak, najlepsze co możesz zrobić w przypadku pojawienia się przykrego oddechu, choroby czy jakichkolwiek innych objawów, to zabrać swojego psiaka do weterynarza. Przeprowadzi on serię testów i oceni jaka jest rzeczywista przyczyna schorzenia. Weterynarz pomoże także dobrać odpowiednią dietę dla psa i lekarstwa. Jesteśmy przeciwko samodzielnemu diagnozowaniu psa, gdyż może to doprowadzić do podania zwierzęciu niewłaściwego leku. Jeśli tak się stanie, istnieje ryzyko nasilenia się przypadłości. Znajdź jak najlepszego lekarza weterynarii i zabierz do niego swojego psiaka. Niech specjalista przeprowadzi leczenie stomatologiczne i wyeliminuje nieświeży oddech u psa.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS