Czy psy mogą dostać kataru siennego?

Czy psy mogą dostać kataru siennego?

Choć może się to wydawać dziwne, to pies może cierpieć z powodu kataru siennego lub alergii na pyłki, tak jak człowiek. Nie dzieje się tak często, ale jednak schorzenia te mogą wpływać na stan zdrowia psów, więc ważne jest, aby ich właściciele mieli tego świadomość i dostęp do stosownych informacji.

Co zrobić, jeśli twój pies cierpi na katar sienny?

 • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
 • Wypróbuj naturalne środki, takie jak suplementy niezbędnych kwasów tłuszczowych.
 • Wybierz najlepsze pory na wyprowadzanie zwierzaka na spacer i staraj się w jak największym stopniu eliminować pyłki z domu.

Psy a alergie

Jeśli cierpisz na katar sienny lub alergię, rozumiesz siłę tego ataku, którego doświadcza organizm – m.in. męczący katar i kichanie oraz swędzenie oczu. A co z psami? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie są objawy i przyczyny kataru siennego u psów, a także dostępne możliwości leczenia. Jeśli twój pies cierpi na tego rodzaju przypadłość, nie martw się, bo to jest powszechna i uleczalna choroba.

Czy pies może dostać kataru siennego?

Psy dostają kataru siennego tak, jak ludzie. Wykazują one typowe objawy, podobne do tych, których doświadcza człowiek: kichanie, katar i swędzenie oczu. Naukowcy nie znaleźli jeszcze lekarstwa na tę chorobę, ale można ją łagodzić za pomocą leków do stosowania miejscowego, przepisanych przez weterynarza.

Niektóre objawy kataru siennego obejmują:

 • Katar i zaczerwieniony nos
 • Senność
 • Opuchnięte łapy
 • Świąd skóry
 • Podrażnienie oczu i łzawienie
 • Drapanie się lub gryzienie swojego ciała

Kiedy psy są najbardziej narażone na katar sienny?

Psy są podatne na katar sienny o prawie każdej porze roku. Jednak, jak wynika z badań, cierpią najbardziej w okresie pomiędzy marcem a wrześniem, ponieważ są to najcieplejsze miesiące. W tym okresie, jest też wilgotno i wietrznie, a więc pies może natknąć się na pyłki stosunkowo szybko. Ponadto psy uwielbiają wąchać rośliny i drzewa. Jest to trudne szczególnie wiosną, gdy rośliny zaczynają rozkwitać i zawierają dużą ilość pyłku – wówczas zagrożenie rośnie jeszcze bardziej. Najważniejszą informacją dla właścicieli zwierząt z alergiami jest to, że jesień, wiosna i lato to pory roku, w których zazwyczaj odczuwają one największy dyskomfort. Dlatego też, nie łudźcie się, że katar sienny występuje u psów tylko podczas szczytu pylenia traw w miesiącach letnich.

Najbardziej podatne ras psów

Nie wszystkie psy są jednakowo podatne na reakcje alergiczne. Oto kilka ras, które są na nie najbardziej narażone:

 • Setery
 • Dalmatyńczyki
 • Mopsy
 • Psy rasy shar pei
 • Owczarki niemieckie

Porady jak zapobiec alergii lub złagodzić jej objawy

Obecnie nie ma lekarstwa na psi katar sienny. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które pomogą złagodzić objawy u twojego psa, a nawet im zapobiec. Najważniejsze jest zabieranie psa na spacery wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W tych porach stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze, a więc i ryzyko dla twojego psa, że nawdycha się pyłków, maleje.

Warto utrzymywać uszy psa w czystości, aby unikać podrażnień. Jeśli pies ma już gorączkę, kup lecznicze chusteczki i wyczyść nimi jego uszy. To pomoże złagodzić swędzenie, gdyby nastąpiło podrażnienie.

Po spacerze przecieraj skórę psa wilgotną ściereczką, aby usunąć z niej pyłki. Gdyby po spacerze zostały na jego sierści jakiekolwiek pyłki, to rozsądnie jest je zetrzeć zanim dotrą do ciała.

Inne rzeczy, które możesz zrobić, to:

 • W ciągu dnia zamykaj okna, aby do waszego domu nie dostawały się pyłki traw, drzew i innych roślin.
 • Ogranicz czas, jaki pies spędza wśród roślinności.
 • Regularnie pierz psie posłanie.
 • Regularnie odkurzaj mieszkanie.
 • Często odrobaczaj swojego zwierzaka, poprawi to jego zdrowie.

Co można podać psu na katar sienny?

Na pierwszym miejscu środków zaradczych na katar sienny u piesków, są produkty do stosowania miejscowego, wzbogacone o składniki lecznicze. Są to m.in. spraye do skóry, kremy i szampony lecznicze. Chociaż jest to czasochłonna metoda, to dzięki konsekwencji, można osiągnąć naprawdę dobre rezultaty w kuracji kataru siennego. Podobnie, wiele można zdziałać dzięki leczniczym kroplom do oczu i uszu. Jeżeli krople są lecznicze, to zawierają elementy pomocne w zahamowaniu reakcji alergicznej i kataru siennego.

Jako wsparcie kuracji, można też podawać zwierzęciu suplementy zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe. Mają one pozytywny wpływ na układ odpornościowy psa, dzięki czemu będzie mu łatwiej pokonać infekcje.

Pomocne mogą również okazać się sterydy. Zmniejszają one reakcję immunologiczną, a więc twój pies będzie odczuwał mniej objawów.

W zależności od stopnia zaawansowania alergii, niektórzy weterynarze mogą zalecić immunoterapię.

Czy psy mogą przyjmować leki przeciwhistaminowe dla ludzi?

Wielu właścicieli zwierząt domowych sądzi, że do leczenia kataru siennego u psów nadają się leki dla ludzi. Weterynarze przeważnie nie zalecają leków przeciwhistaminowych psom, jednak są takie osobniki, które mogą dobrze tolerować tego typu kurację. Jednak należy to zawsze skonsultować z weterynarzem i podawać leki tylko według jego wytycznych.

Leki przeciwhistaminowe dla ludzi, są opracowane specjalnie dla nich, a nie dla psów. Chociaż zwykle są to bezpieczne środki, to u niektórych psów mogą wywołać efekt senności. Inne osobniki mogą się z kolei stać nadpobudliwe. Niektóre leki przeciwhistaminowe mogą zawierać dodatkowe składniki, takie jak środki obkurczające śluzówkę, które w żadnym wypadku nie są bezpieczne dla psów.

Substancja tego typu może okazać się toksyczna dla psiaka i spowodować nasilenie kataru siennego. Przed podaniem zwierzęciu jakichkolwiek tabletek, zawsze dobrze jest zapoznać się z ulotką.

Ponadto, przed podaniem środków przeciwhistaminowych, warto odwiedzić lekarza weterynarii. Może on dobrać alternatywny lek, którego skutki uboczne będą minimalne.

Naturalne środki na katar sienny u psów

Oprócz rozwiązań farmaceutycznych, istnieją również naturalne środki, które można wykorzystać do leczenia kataru siennego. Niektóre z najpopularniejszych środków na katar sienny, to:

 • Olej rybny i kurkuma – jeśli twój pies cierpi na katar sienny, rozważ wykorzystanie oleju rybnego i kurkumy, które są znane z zawartości związków przeciwzapalnych. Dzięki nim, może nastąpić złagodzenie objawów kataru siennego.
 • Aloe Vera – aloes zawiera składniki mające dobroczynny wpływ na skórę i może pomóc przy problemie z drapaniem. Wybierz formę żelu, abyś mógł nakładać preparat na problematyczne obszary ciała.
 • Napar z tymianku – pomaga spowolnić postęp reakcji alergicznej i działa kojąco na skórę psa. Najlepiej wykorzystać go do łap.
 • Olej kokosowy – to kolejny środek na katar sienny. Olej kokosowy zawiera składniki antybakteryjne, które hamują uczucie swędzenia skóry. Zmniejsza reakcję alergiczną i pomaga psu powrócić do zdrowia.

Wnioski

Łagodzenie kataru u psów jest stosunkowo łatwe. Warto wypróbować opisane powyżej wskazówki, aby w jak największym stopniu wspierać zdrowie czworonoga. Jednak przed zakupem jakichkolwiek leków, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS