Najlepsze probiotyki na zapalenie uchyłków

Najlepsze probiotyki na zapalenie uchyłków

Wstęp

Zdrowie naszego układu pokarmowego ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia. Jednym z czynników wpływających na to zdrowie są diverticula, niewielkie wypustki w ścianie jelita, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i bólu: choroby znanej jako zapalenie uchyłków. W celu wsparcia zdrowia jelita i złagodzenia objawów zapalenia uchyłków, pomocne mogą być probiotyki, żywe mikroorganizmy, które wspierają florę jelitową i promują równowagę mikrobiomu.

Jakie probiotyki przy zapaleniu uchyłków?

Niektóre badania sugerują, że probiotyki, takie jak Lactobacillus casei, mogą wpływać korzystnie na florę jelitową. Żywność fermentowana mlekowo, takie jak jogurt, kefir, maślanka, kwaszone mleko, i kiszona kapusta, również może mieć pozytywny wpływ na florę jelitową, a więc być użytecznym elementem diety wspierającej zdrowie jelit.

Jakie leki stosuje się przy zapaleniu uchyłków?

Obecnie leczenie zapalenia uchyłków zazwyczaj obejmuje zastosowanie leków takich jak metronidazol czy ciprofloksacyna. Celem tych leków jest leczenie ostrych epizodów choroby i zapobieganie nawrotom. Wygląda na to, że lek z grupy 5-ASA, Mesalazyna, ma działanie zapobiegawcze.

Czy jogurt jest dobry na uchyłki?

Chociaż jeszcze nie jest do końca wyjaśnione, jak różne szczepy bakterii wywierają swój pozytywny wpływ na uchyłki, produkty fermentowane mlekowo, takie jak jogurt, kefir, maślanka, kwaszone mleko, i kiszona kapusta, mogą wspierać florę jelitową i z pewnością są godne polecenia.

Co pomaga szybko na zapalenie uchyłków?

W przypadku ostrego ataku zapalenia uchyłków, w zależności od stopnia nasilenia, zmiana diety na płynną, taką jak herbata z glukozą i klarowny rosół, może pomóc złagodzić objawy. W niektórych przypadkach pomocne mogą być również środki przeczyszczające.

Podsumowanie

Ostatecznie należy pamiętać, że choć probiotyki i odpowiednia dieta mogą być pomocne, każdy człowiek jest unikalny i dlatego leczenie zapalenia uchyłków wymaga indywidualnego podejścia. Niemniej jednak, probiotyki i dieta wspierająca zdrowie jelit mogą być cennymi narzędziami w walce z tą powszechną i bolesną dolegliwością.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.