Kiedy należy przyjmować witaminę D3? Przewodnik

Kiedy należy przyjmować witaminę D3? Przewodnik

Witamina D3, znana również jako cholekalcyferol, to jeden z najważniejszych składników diety. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, umożliwiając absorpcję wapnia i fosforu, a także wspomagając układ odpornościowy. Często jednak pojawia się pytanie, kiedy najlepiej przyjmować witaminę D3, aby maksymalizować jej korzyści zdrowotne. W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Kiedy przyjmować witaminę d3?

Ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, najkorzystniej jest przyjmować ją z posiłkiem lub zaraz po nim. Badania sugerują, że najlepszym momentem może być przyjmowanie witaminy D3 wraz z najbogatszym posiłkiem w ciągu dnia - dzięki temu zyskujemy optymalne warunki do jej wchłaniania. Kluczowe jest, aby posiłek zawierał choć niewielką ilość tłuszczu - to warunek konieczny do pełnej absorpcji witaminy.

O której godzinie przyjmować witaminę D3?

Nie ma konkretnego rekomendowanego czasu dnia do przyjmowania witaminy D3. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, podobnie jak witaminy A, E i K, dlatego najlepiej jest ją przyjmować wraz z posiłkiem. Posiłek zawiera zwykle pewną ilość tłuszczu, która ułatwia organizmowi absorpcję witaminy z tłuszczu zawartego w pożywieniu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Czego nie należy przyjmować razem z witaminą D?

Podczas przyjmowania witaminy D3 warto unikać niektórych środków, które mogą ograniczyć jej wchłanianie. Do tego typu substancji należą na przykład leki przeciwpadaczkowe, sterydy, leki przeciwgrzybicze czy niektóre leki przeciwtuberkulozowe. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy powinienem codziennie przyjmować witaminę D3?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), tolerowane całkowite dzienne spożycie witaminy D3 wynosi 100 µg (4000 j.m.) dla osób dorosłych. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne uważa, że spożycie do 250 µg witaminy D3 dziennie (10000 IU) jest bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych. Więcej o potencjalnej przedawkowaniu witaminy D3 przeczytasz tutaj.

Kiedy nie należy przyjmować witaminy D?

Nadmierne spożycie witaminy D, czyli zdecydowanie więcej niż zalecane dawki dzienne, może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Zbyt wysoki poziom witaminy D w organizmie powoduje nadmiar wapnia (hiperkalcemia), co może skutkować oznakami tzw. zatrucia wapniowego, takimi jak nudności, utrata apetytu, skurcze brzucha, wymioty. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia nerek, arytmii serca, utraty przytomności

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule zostały opracowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie zastępują one profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia należy zawsze konsultować z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.