Probiotyki cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach ze względu na ich liczne korzyści zdrowotne, szczególnie związane z trawieniem i zdrowiem jelit. To żywe mikroorganizmy, które, spożywane w odpowiednich ilościach, mogą przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Ale kiedy nie powinniśmy zażywać probiotyków? Na to pytanie odpowiada poniższy wpis.
Kiedy nie powinniśmy zażywać probiotyków?
Osoby ciężko chore oraz te z osłabionym układem immunologicznym powinny generalnie unikać probiotyków. Chociaż szczepy Lactobacillus są na ogół bezpieczne i istnieją w naszej diecie od wieków, niektóre nowsze szczepy probiotyczne, pozyskiwane poprzez izolację z próbek stolca, mogą wiązać się z ryzykiem. Dlatego należy zachować ostrożność przy zażywaniu tego typu probiotyków.
Czy można popełnić błąd przy zażywaniu probiotyków?
Sposób zażywania probiotyków może faktycznie przynieść niepożądane efekty, zwłaszcza jeśli spożywamy je w nadmiarze. Zażywanie zbyt dużej ilości probiotyków może skutkować zaburzeniem równowagi flory jelitowej oraz objawami takimi jak wzdęcia czy dezorientacja.
Czy probiotyki można zażywać bez obaw?
Na ogół probiotyki typu Lactobacillus są bezpieczne i dobrze tolerowane przez większość osób, mając na celu poprawę zdrowia jelit. Działania niepożądane są bardzo rzadkie. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniego probiotyku i dawki.
W jakich przypadkach probiotyki są przeciwwskazane?
W pewnych warunkach zdrowotnych, nie zaleca się spożywania probiotyków. Dotyczy to osób cierpiących na ciężkie choroby, mających osłabiony układ immunologiczny oraz osoby z cewnikami żylnymi lub obwodowymi. U pacjentów z tych kategorii istnieje ryzyko systemowego zasiedlenia po terapii probiotyczną.
Na co należy zwrócić uwagę przy zażywaniu probiotyków?
Dla uzyskania maksymalnej skuteczności probiotyków, badania rekomendują spożywanie ich na czczo, pół godziny przed pierwszym posiłkiem dnia. Podkreślono także, że posiłek zawierający trochę tłuszczu może poprawić szanse na przetrwanie probiotyków.