Łupież u psa - co go powoduje? 

Łupież u psa - co go powoduje? 

W skrócie:

Łupież u psa jest równie kłopotliwy jak łupież u ludzi. Niektóre przyczyny mogą się różnić, ale domowa pielęgnacja i dodatkowe wizyty u weterynarza pozwolą uniknąć łuszczenia się skóry psa. Regularne kąpiele pielęgnacyjne i uzupełnianie diety w kwasy tłuszczowe to elementy, które znacznie poprawiają zdrowie skóry i utrzymują łupież na wodzy.

Porozmawiajmy o łupieżu u psa

Jeśli zauważyłeś niezwykłą suchą, białą, łuszczącą się skórę oraz wykwity skórne u swojego pupila i stan ten utrzymuje się przez jakiś czas, twój pies może rzeczywiście mieć łupież.

Jeśli łuszcząca się skóra nie jest uporczywa, to nie ma się czym martwić. Jednak jeśli zaczniesz zauważać te białe płatki na łóżku psa lub na podłodze, to może być czas, aby zobaczyć się z weterynarzem.

Fakty na temat łupieżu u psa

Sam fakt, że łupież u psa nie jest czymś, o czym wiele osób wie, sprawia, że problem ten jest jeszcze trudniejszy do leczenia. Łupież u zwierząt domowych jest podobny do tego, który dotyka ludzi. Jedyną istotną różnicą jest jego przyczyna.

Z definicji, łupież to martwe komórki skóry. Kiedy komórki te pozostają na sierści i skórze psa zbyt długo, staje się ona podrażniona. Rozpoznanie łupieżu zależy od koloru skóry i sierści psa, co sprawia, że dla niektórych właścicieli jest to nieco kłopotliwe.

Kolejnym trudnym aspektem jest to, gdzie zauważysz łupież u swojego psa. Czy łupież pojawia się w jednym miejscu, czy na całej powierzchni skóry i sierści Twojego pupila? Jeśli jest to tylko jedno miejsce, to może to być tylko tymczasowe podrażnienie skóry. Kiedy już stwierdzisz, że to na pewno łupież u psa, szybko skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.

Najczęstsze przyczyny łupieżu

Ponieważ zrogowaciałe komórki naskórka są zawsze zastępowane przez nowe, zdrowe, psy znalazły sposób na pozbycie się łuszczącej się skóry poprzez pielęgnację. Utrzymywanie się łupieżu wskazuje na istnienie problemu, który może mieć różne podłoże:

 • Infekcje skóry
 • Brak pielęgnacji
 • Choroba skóry

Jakie są więc niektóre z przewlekłych przyczyn łupieżu u psa? Oto kilka z nich:

Warunki genetyczne

Zgadza się. Warunki genetyczne mają duży wpływ na rozwój wielu chorób u ludzi, i nie jest inaczej w przypadku psów.

Łojotok

Łojotok jest stanem chorobowym, który występuje, gdy nowe komórki skóry pojawiają się na powierzchni skóry psa przed ich właściwym czasem. Ponieważ komórki nie są w pełni rozwinięte, przypominająca klej substancja, która ma za zadanie utrzymywać je ze sobą, jest za słaba. Z tego powodu nowe komórki skóry łatwo się łuszczą, powodując łupież tłusty.

U psów temu stanowi może również towarzyszyć przetłuszczanie się sierści, ponieważ gruczoły próbują zrekompensować łuszczenie się komórek skóry. Co dokladnie powoduje łojotok jest nadal do dnia dzisiejszego nieznane, ale fakt, że wpływa na konkretną rasę psa wskazują na genetykę.

Rasy psów najbardziej dotkniętych przez łojotok to:

 • West Highland White Terrier
 • Cocker Spaniel Amerykański
 • Doberman
 • Springer Spaniel Angielski

Łupież wędrujący

Łupież pstry to termin używany w odniesieniu do roztoczy Cheyletiella i różni się od zwykłego łupieżu. Te zewnętrzne pasożyty są na tyle duże, że można je dostrzec gołym okiem i wyglądają jak białe płatki skóry, stąd nazwa łupież pstry. Roztocza zadomawiają się na skórze psa, żywią się nią, a nawet składają na niej jaja. Skutkuje to tym, że pies ma swędzącą skórę i czuje się ogólnie niekomfortowo.

Problemy z dietą

Skóra Twojego psa wymaga specyficznych składników odżywczych, aby była zdrowa. Ponieważ większość z tych składników odżywczych pochodzi z tego, co pies je, niewłaściwa dieta może być przyczyną łupieżu, gdyż pies nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych.

Dieta psa powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6 i omega 3, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu psiej sierści i skóry w dobrym stanie, a także w zapobieganiu łupieżowi i powstawaniu suchych płatów skóry. Wszelkie zmiany w diecie powinny być jednak dokonywane za radą lekarza weterynarii, ponieważ może się okazać, że spowodujesz więcej szkody niż pożytku.

Infekcje skórne u psa

Bakterie i grzyby są głównymi przyczynami infekcji skóry. Infekcje te zmniejszają środki ochronne skóry, czyniąc ją podatną na inne zagrożenia, takie jak łupież wędrujący. Nie ma znaczenia czy infekcja sierści czy łupież pojawił się jako pierwszy, odpowiednie leczenie jest wymagane, aby przywrócić skórę psa do zdrowego stanu.

Podstawowe problemy zdrowotne

Oprócz uwarunkowań genetycznych, również hormony odgrywają dużą rolę w zdrowiu skóry Twojego psa. Niedoczynność tarczycy, która polega na obniżeniu aktywności gruczołów tarczycy, powoduje znaczące zmiany na skórze psa.

Innymi częstymi winowajcami są choroby autoimmunologiczne zwane pęcherzycą i stan zwany chorobą Cushinga, który może powodować łuszczenie się skóry. Powodują one również osłabienie układu odpornościowego, narażając psa na dalsze infekcje.

Jak pozbyć się łupieżu u psa?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się temu, co powoduje łupież, spójrzmy na sposoby pozbycia się go. Większość ze sposobów będzie bezpośrednim środkiem zaradczym na przyczyny, co znacznie ułatwia ich leczenie. W zależności od nasilenia łupieżu, leczenie może być wykonane w domu lub poprzez wizytę u weterynarza.

Oto kilka domowych sposobów:

Pielęgnacja

Konsekwentna pielęgnacja jest najpewniejszym sposobem na utrzymanie zdrowia skóry i zwalczanie łupieżu u psów. Jednym z takich sposobów jest szczotkowanie sierści psa. Zapewnia to rozprowadzenie nadmiaru łoju na całej sierści oraz usunięcie martwych komórek i sierści. W ramach ogólnej pielęgnacji zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu. W przypadku pojawienia się łupieżu zaleca się szczotkowanie psa codziennie.

Dobrą praktyką, szczególnie w przypadku psów długowłosych, jest również zamgławianie. Można to zrobić za pomocą wody lub specjalnego sprayu pielęgnacyjnego przeznaczonego dla psów. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że stosujesz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i sprzęt dla swojego psa.

Suplementy

Suplementy diety, które są zalecane przez lekarza weterynarii mogą być rozwiązaniem, którego szukasz. Suplementy podate w nienasycone kwasy tłuszczowe znacznie poprawią stan zdrowia Twojego psa. Powinieneś wiedzieć, że te suplementy nie są tak dobrze uregulowane jak zwykłe leki, więc przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak często należy kąpać psa z łupieżem?

Kąpiel jest zalecana głównie w przypadku łojotoku oraz infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Diagnoza przyczyny łupieżu jest kluczowa w ustaleniu, jakie konkretne produkty powinny być używane do kąpieli. Dobry lekarz weterynarii przepisze w tym celu szampon przeciwłupieżowy z lekami. Kąpiel psa raz w tygodniu przy utrzymującym się łupieżu powinna być wystarczająca.

Należy jednak zwrócić uwagę na instrukcje dotyczące sposobu kąpania psa. Dzieje się tak dlatego, że regularne kąpiele mogą wysuszyć skórę i pozbyć się z niej naturalnych olejków jeszcze bardziej pogarszając obecne objawy. Zawsze należy pamiętać o dokładnym spłukaniu skóry po kąpieli.

Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?

W przypadku łagodnego łupieżu zalecamy stosowanie następujących domowych środków zaradczych. Jeśli jednak te objawy nie ustępują, konieczna jest pilna wizyta u weterynarza:

 • Nieprzyjemny zapach skóry
 • Czerwona, podrażniona skóra
 • Wypadanie sierści
 • Dyskomfort i inne oznaki choroby
 • Swędzenie
 • Ogromna ilość łupieżu na sierści

Należy jak najszybciej rozpoznać przyczynę łupieżu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Powrót do blogu
POPRZEDNI WPIS

NASTĘPNY WPIS